هفته‌نامه بورس در گزارشی نوشته است: تأمین مالی جمعی (Crowdfunding) که برخی اوقات تأمین سرمایه از اجتماع یا تأمین مالی جمعی نیز عنوان شده، معمولا مشارکت جمعی توسط افرادی که سرمایه‌گذاری مشترک دارند نامیده می‌شود. همچنین این اقدام اغلب از طریق اینترنت انجام می‌گیرد تا از تلاش‌های یک کارآفرین توسط عموم جامعه یا سازمان‌ها حمایت شود.

در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding) به عنوان یک مکانیسم مالی جدید در کنار روش‌های سرمایه‌گذاری سنتی پدیدار شده است. تا کنون ۱۰ درخواست برای دریافت مجوز تأمین مالی جمعی ارسال شده و ۵ نهاد موفق به دریافت مجوز شده‌اند.

حوزه خدمات و فراگیری

از کارکردهای اصلی روش تأمین مالی جمعی می‌توان به تأمین مالی انواع طرح‌های خرد، نوآورانه و زودبازده اشاره کرد؛ مواردی مانند ساخت اپلیکیشن موبایل، نرم‌افزار رایانه‌ای، مرمت و بازسازی بناها، ساخت ساختمان، تولید فیلم و سریال،حمایت مالی هنرمندان تا طرفداران کمپین‌های انتخاباتی و تأمین سرمایه لازم برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوپا یا کسب و کار کوچک اشاره داشت و هر آنچه که در قالب مشارکت بتوان ایجاد کرد.

بیش از ۳ سال، فرآیند یک دستورالعمل

اگرچه فرآیند تدوین دستورالعمل اجرایی تأمین مالی جمعی در بازار سرمایه کشور از خردادماه ۹۴ شروع شد، اما بررسی‌های نهایی در مورد این پیش‌نویس در هیات مدیره سازمان بورس صورت گرفت.

البته در نهایت پیش‌نویس تأمین مالی جمعی در اردیبهشت‌ماه ۹۷ به تصویب شورای عالی بورس رسید و ۸ اسفند سال گذشته از سوی سازمان بورس اوراق بهادار ابلاغ شد.

آغازی در تأمین مالی فرهنگی برای بورس

شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای تصویب و ابلاغ این دستورالعمل در همان زمان مهم‌ترین کارکرد این دستورالعمل را تأمین مالی محصولات فرهنگی از جمله فیلم و سریال در حوزه‌های مختلف بازار سرمایه(فرهنگ‌سازی برای سرمایه‌گذاری در بورس) دانست و گفت: این اقدام از طریق پلت‌فرم‌هایی اجرا می‌شود و شرکت فرابورس ایران نیز سازمان بورس را در ساماندهی این برنامه کمک خواهد کرد. وی ادامه داد: در حوزه تأمین مالی جمعی ( CROWD FUNDING ) که برای تولید فیلم و کتاب‌های مرجع‌گونه و توسعه نرم‌افزارها و کسب و کار کوچک طراحی شده یک نوع تأمین مالی از بستر اینترنت است که دستورالعمل آن با کمک وزارتخانه‌های رفاه، ارتباطات و اقتصاد تنظیم و در شورای عالی بورس تصویب و ابلاغ شد و نظم و نظام مشخصی پیدا کرد.

ضرورت اعتماد دارندگان ایده و سرمایه‌گذاران

در همین راستا علی تیموری شندی- مدیرعامل و عضو هیئت مدیره تامین سرمایه لوتوس پارسیان- به هفته‌نامه بورس گفت: تأمین مالی جمعی یکی از روش‌های تأمین مالی برای طرح‌ها و ایده‌های دارای حجم کوچک است.

تیموری شندی با اشاره به اینکه باید بدانیم تأمین مالی جمعی با چه سازوکاری در بازار سرمایه راه‌‌اندازی می‌شود، افزود: تأمین مالی جمعی نیازمند اعتماد متقابل بین دارندگان ایده و سرمایه‌گذاران است. البته اگر سرمایه‌گذاران بازخورد خوبی از این سرمایه‌گذاری داشته باشند، شاید در آینده شاهد رونق این روش تأمین مالی در بازار سرمایه باشیم.

او ادامه داد: تأمین مالی از جنبه‌های مختلف می‌تواند جذابیت ایجاد ‌کند و موضوعات اجتماعی، فرهنگی که افراد علاقه‌مند فارغ از بحث سودآوری و مباحث اقتصادی خودشان در این خصوص سرمایه‌گذاری می‌کنند را در بر می‌گیرد. اما اینکه فکر کنیم با ایجاد جذابیت‌های اقتصادی می‌توان برای این نوع تأمین مالی جذابیت ایجاد کرد باید گفت که روح و فلسفه حاکم در یک راستا نبوده ودارای تناقص است.

تیموری شندی در خصوص ورود این شرکت به مباحت تأمین مالی جمعی گفت: برای سرمایه‌گذاری در این مورد مزیت رقابتی برای تأمین سرمایه وجود ندارد. همچنین این نوع تأمین مالی با توجه به شرایطی که در نظر گرفته از رسالت خود در جامعه منحرف شده است. بر این اساس باید متولیان این حوزه با درایت بهتری آن را معرفی کنند.

مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان اظهار داشت: بسیاری از افراد به دنبال تأمین مالی جمعی هستند و پروژه‌هایی نیز وجود دارد. البته اگر افرادی باشند که صلاحیت لازم جذب منابع را نداشته باشند ممکن است در آینده بی اعتمادی قابل توجهی در این حوزه شاهد باشیم و این حوزه با چالش مواجه شود.

منتشر شده در: هفته‌نامه اطلاعات بورس، شماره ۳۱۴، ۲۹ تیر ۱۳۹۸
منبع: وب سایت شرکت تامین سرمایه لوتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *