کراودفاندینگ جهاد دانشگاهی

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین نشست تخصصی هم اندیشی الزامات کارآفرینی و نوآوری در سلامت با تاکید بر موضوعاتی همچون ضرورت توانمندسازی دانشجویان و تبدیل ایده به ثروت در دانشگاه‌ها، دستیابی به فهم مشترک در خصوص مسایل مختلف نظام سلامت کشور، بررسی راهکارها و ارائه ایده‌های انتقادی برای تقویت کارآفرینی، اهمیت ارزش اجتماعی کسب و کارها در حوزه سلامت، هم‌افزایی واحدها در حوزه فناوری و شناخت کامل عرصه سلامت و توجه به تفاوت‌های آن با سایر حوزه‌ها در جهت تقویت کسب و کارهای نوین در این عرصه، برگزار شد.

دکتر حسین وطن پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست که با همکاری مشترک معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و با حضور مسئولان حوزه فناوری و کارآفرینی وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جهاد دانشگاهی برگزار شد، با اشاره به اهمیت موضوع کارآفرینی در حوزه سلامت، اظهار کرد: امروز ایجاد نشاط در فضای دانشجویی، توانمندسازی دانشجویان و تبدیل ایده به ثروت به یک ضرورت تبدیل شده و از انتخاب ما خارج است. متاسفانه پژوهش و تحقیقات  در کشور مساله‌محور نبوده و اغلب در جهت رفع مشکلات جامعه نیست.

راه‌اندازی اولین «Crowd funding» جهاد دانشگاهی در آینده نزدیک

دکتر علیرضا بهرامی رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این نشست، با بیان اینکه روند کارآفرینی و نوآوری در کشور رو به رشد است، گفت: تیم راه انداز دوره‌های «ام بی ای سلامت» در جهاد دانشگاهی و مدرسان این دوره ها از پیش قراولان کارآفرینی کشور هستند و تا به امروز ۵  دوره «ام بی ای سلامت» را با موفقیت برگزار کرده‌اند که مهمترین نتیجه آن تغییر دیدگاه و نگرش دانشجویان و فارغ التحصیلان نسبت به اشتغال در حوزه سلامت است.

وی با بیان اینکه عرصه کارآفرینی حوزه سلامت در بیمارستان‌ها مراکز درمانی است، گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد بودجه سلامت کشور در مراکز درمانی هزینه می‌شود، بنابراین کارآفرینی به جای کارخانه در همین مراکز درمانی معنا پیدا می‌کند.

بهرامی با اشاره به ضررده بودن بسیاری از بیمارستان‌های دانشگاهی به دلیل مدیریت دولتی آنها، افزود: باید برای اصلاح و ساماندهی این شرایط راهکار ارائه داد. پیشنهاد بنده این است که یکی از همین بیمارستان‌ها، تحت نظارت ریاست دانشگاه به صورت پایلوت به اساتید کارآفرین و نوآور سپرده شود تا بتوان با ارایئه ایده‌های نو، مدیریت و اداره آن را با کاهش هزینه‌ها و ارتقای کیفیت متحول کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه یکی از بالاترین پتانسیل‌های خیریه در کشور به حوزه و دانشگاه اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: در همین راستا در آینده نزدیک اولین CROWDFUNDING جهاد دانشگاهی (پلتفرم جذب سرمایه جمعی) در راستای حمایت و پشتیبانی از ایده‌های استارت‌آپی راه‌اندازی می‌شود.

اقتصاد دولتی مانع نوآوری در بخش‌های دولتی است

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این نشست با بیان اینکه حرکت خوبی برای تحقق دانشگاه‌های نسل ۳ و ۴، کارآفرینی و تولید ثروت در دانشگاه‌های کشور آغاز شده، گفت: اشتیاق برای تحقق کارآفرینی و نوآوری در دانشگاه‌ها زیاد است به شرطی که برنامه‌ریزان و سیاستگذاران به درستی از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به راه اندازی ۷۷ شرکت دانش بنیان در دانشگاه و تبدیل دانشکده سابق ایمنی دانشگاه در شرق تهران به پارک علم و فناوری، افزود: شرکت‌های اسپین آف شده از مراکز رشد دانشگاه در این پارک علم و فناوری فعالیت خواهند کرد. همچنین برای حمایت از شرکت‌ها، راه‌اندازی چندین شتاب‌دهنده خوب و صندوقی برای ارائه تسهیلات به کارآفرینان پیش بینی شده است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انتقاد از نقش کمرنگ بخش خصوصی در حوزه سلامت، تصریح کرد: ۸۰ درصد کارخانجات داروسازی در کشور ما دولتی یا خصولتی بوده و بزرگترین بیمارستان‌های کشور و همچنین اقتصاد سلامت ما دولتی است که این مساله مانعی برای تقویت کارآفرینی و نوآوری است.

وی با اشاره به راه‌اندازی اتاق تکنولوژی و فناوری در برخی از بیمارستان‌های دانشگاه، گفت: این طرح با هدف تعامل مثبت بین پزشک و فناور برای ارائه ایده‌های کاربردی و دستیابی به تفاهم و درک متقابل بین این دو گروه اجرا شده است.

دکتر زرقی با بیان اینکه اقتصاد دولتی مانع نوآوری در بخش‌های دولتی از جمله بیمارستان‌های دانشگاهی است، تصریح کرد: اگر پیشنهادات در قالب بسته‌های جامع و کامل ارایه شود، مطمئنا در شورای فناوری دانشگاه بررسی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *