• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 21 می 20
  • ربات


تاریخچه تامین مالی به صورت جمعی یا کراود فاندینگ(Crowdfunding)Rayan / یکشنبه, ۱۹ خرداد,۱۳۹۸

/ دسته ها:

تاریخچه تامین مالی به صورت جمعییا کراود فاندینگ(Crowdfunding)

تامین مالی به صورت جمعی یا کراود فاندینگ(Crowdfunding) که به تازگی به یک روش تامین مالی محبوب در جهان تبدیل شده است، دارای سابقه ای طولانی و غنی است که به قرن ها قبل باز می گردد. تکنولوژی و تفکر مشترک اجتماعی باعث شده اند که تامین مالی به صورت امری جدید و بدیع به نظر برسد و آن را به شکل تامین مالی به صورت جمعی مدرن می شناسیم در آورده است.

روزهای قدیم

اصول قرض و وام به اوایل صده ۱۷۰۰میلادی در ایرلند بر می گردد، جایی که جاناتان سویفت، “پدر وام های کوچک”، صندوق وام ایرلند را تأسیس کرد. این صندوق وام های کوچک را به خانواده های کم درآمد روستایی بدون وثیقه و سابقه اعتباری ارائه می داد. تا دهه ۱۸۰۰، بیش از ۳۰۰ برنامه مشابه در سراسر ایرلند راه اندازی شد، و وام های کوچک و کوتاه مدت را به افراد برای مدت کوتاه پرداخت می کردند.

کمی بعد در سال ۱۹۷۶، دکتر محمد یونس که به عنوان پیشگام تامین مالی خرد مدرن شناخته شده است یک پروژه تحقیقاتی در بنگلادش را با هدف ارائه فرصت های بانکی به افراد فقیر با هدف تشویق کارافرینی آغاز کرد. ظرف مدت ۵ سال، این برنامه بیش از ۳۰٫۰۰۰ عضو داشت که به عنوان بانک گرامین شناخته می شد. این بانک امروزه بیش از ۸ میلیون وام گیرنده دارد.

تامین سرمایه حوادث و سازمان های خیریه

از اواسط دهه ۹۰ و پس از آن، با ظهور ابزارهای پیام رسانی و پلتفرم های شبکه های اجتماعی ارتباطات مردم به صورت آنلاین بیشتر شد که نتیجه آن افزایش برخی نمونه های اولیه تامین مالی به صورت جمعی مبتنی بر حوادث یا خیریه بود

این امر می تواند شامل موارد خلاقانه نیز باشد، مثلا گروه British rock group Marillion «صندوق گردشگری» خود را ایجاد کرد که از طریق کمک های آنلاین از طرف طرفداران ، مبلغ ۶۰٫۰۰۰ دلار برای تأمین مالی تور به ایالات متحده تأمین شود. پس از Marillion ، گروه های دیگر در این زمینه، ArtistShare نیز در سال ۲۰۰۰ وارد صحنه شدند تا اولین پلتفرم اختصاص تامین سرمایه برای هنرمندان از طرف طرفداران باشد.

به سبب موفقیت پلتفرم های مبتنی بر خیریه، حوادث و خلاقیت در اوایل قرن حاضر، حتی در همین گام های ابتدایی نیز، پتانسیل تامین مالی به صورت جمعی مشخص بود. اگر چه ابزارهای شبکه های اجتماعی که این موفقیت ها را ممکن ساختند هنوز در دوران ابتدایی و معرفی به بازار بودند، مردم در هر دو طرف معادله تامین مالی به صورت جمعی قدرت پشت توده ها را مشاهده می کردند.

وام های کوچک و وام های نفر به نفر

تامین مالی به صورت جمعی یا کراود فاندینگ(Crowdfunding) مبتنی بر حوادث ، موجب افزایش شدید تامین مالی های کوچک، وام دهی های کوچک و یا وام های نفر به نفر گردید. بسترهایی که افراد را قادر می ساختند در خارج از مرزهای یک بانک سنتی، به وام یا قرض دادن پول بپردازند شروع به ظهور کردند – یکی از موفق ترین این پلتفرم ها کیوا بود. کیوا که در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد برای وام دهندگان این امکان را فراهم ساخت تا با هدف مبارزه با فقر،  وام های کوچک را به افراد فقیر در کشورهای در حال توسعه بپردازند. از سال ۲۰۰۵ تاکنون کیوا مبلغ باور نکردنی ۴۲۵ میلیون دلاری را به صورت وام های  تامین مالی به صورت جمعی و با نرخ بازپرداخت پایین ارائه نموده است.

در سال های پس از آن نیز، پلتفرم های وام دهی های کوچک با مدل های مشابه پدید آمدند – از نمونه های آن می توان به Prosper و LendingClub اشاره نمود – که بر روی برخی از عوامل مشابه تامین مالی به صورت جمعی خیرخواهانه و مبتنی بر علت سرمایه گذاری کردند، اما به خاطر شبکه های اجتماعی، قدرت ماندگاری بیشتری به دست آورد.

حرکت اجتماعیو تامین مالی عمده

در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹، IndieGoGo و Kickstarter که از آن زمان تاکنون به محبوب ترین پلتفرم های تامین مالی به صورت جمعی یا کراود فاندینگ(Crowdfunding) تبدیل شده اند، با هدف حمایت از کارآفرینان و پروژه های خلاق به صحنه وارد شدند. این پلتفرم ها با ترکیب رویه اصلی با یک ذهینیت مشترک اجتماعی و ساختار فنی که دائما در حال رشد بودند به محبوبیت شیوه های مبتنی بر پاداش تامین مالی به صورت جمعی کمک کردند

از مزایای رایج نیز ویژگی های اجتماعی مانند تصاویر، فیلم ها، داستان ها و پیشرفت های کار بود که این امر به حامیان کمک می کرد احساس بهتری از تاثیر اقدام خود داشته باشند. در سال ۲۰۰۶، مایکل سولیوان، مؤسس Fundavlog، همراستا با این حرکت اجتماعی رو به رشد، اصطلاح “تامین مالی به صورت جمعی یا کراود فاندینگ(Crowdfunding)” را ایجاد کرد. هرچند بحران های مالی در آمریکا و بی اعتمادی به سیستم بانکداری نیز از عوامل تحریک کننده در رشد این روش تامین مالی در دوران باراک اوباما گردید.

تصویب تامین مالی به صورت جمعی و تبدیل آن به قانون

در آوریل ۲۰۱۲، قانون جهش استارتاپ ها (the Jumpstart Our Business Startups (JOBS) Act) در کنگره ایالات متحده و با حمایت هر دو حزب به تصویب رسید و توسط اوباما به عنوان قانون امضا گردید. این اقدام باعث کاهش بارهای قانونی بر روی کارآفرینانی شده است که به دنبال افزایش سرمایه برای استارتاپ ها هستند و هدف آن تشویق کسب و کارهای کوچک و استارتاپ ها برای تامین سرمایه می باشد. اوباما در هنگام امضای این لایحه، اظهار داشت: “برای اولین بار، آمریکایی های عادی می توانند به صورت آنلاین و در کارآفرینی هایی که به آنها اعتقاد دارند، سرمایه گذاری کنند.”

ادامه دارد….

 

مطلب قبلی نرم افزار معاملاتی بازار سرمایه

مطلب بعدی “تامین مالی به صورت جمعی چیست؟” What is Crowdfunding (قسمت دوم)

۸۰۲

کلمات کلیدی: بازار سرمایهتامین مالی به صورت جمعیکراود فاندینگ(Crowdfunding)تامین مالیمنبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *