• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 18 می 20
  • ربات


Rayan / یکشنبه, ۲۶ خرداد,۱۳۹۸

/ دسته ها:

انواع تامین مالی به صورت جمعی

تامین مالی به صورت جمعی به یک روش جمع آوری سرمایه از طریق تلاش جمعی دوستان، خانواده، مشتریان و سرمایه گذاران فردی اطلاق می شود. این رویکرد به تلاش های جمعی یک مجموعه بزرگ از افراد – که در درجه اول به افراد آنلاین و از طریق رسانه های اجتماعی و پلتفرم های جمع آوری اطلاعات  اشاره می کند و از شبکه های آن ها برای دسترسی بیشتر استفاده می کند. نکته حایز اهمیت در این روش سرمایه گذاری این است که در پروژه ی کراود فاندینگ(Crowdfunding) فرد حمایت کننده می تواند از مزایای ویژه ای برخوردار شود. مهمترین ارزشی که کراود فاندینگ(Crowdfunding)ایجاد می نماید این است که با سرمایه های خرد می توان اقدامات نوآورانه بزرگی را پیش برد و در به چرخه ی اقتصادی، و صنعت کمک نمود. از سویی در اغلب این پروژه ها، فرد یا افراد  صاحب کمپین امکانات ویژه ای را برای حامیان خود در نظر می گیرند و  به آنها تعهد می دهد که بعد از تولید یک محصول خاص، آن را با قیمتی پایین تر و یا با شرایطی ویژه در اختیار حامیان مالی خود قرار دهد.(حامی جو)

چرا تامین مالی به صورت جمعی متفاوت است؟

تامین مالی به صورت جمعی(Crowdfunding) اساسا در نقطه مقابل امور مالی کسب و کار قرار دارد. که به صورت سنتی، شما سعی در جمع آوری سرمایه برای شروع یک کسب و کار یا راه اندازی یک خط محصول جدید جذب می نمایید،در حالت معمول شما می بایست طرح کسب و کار، تحقیقات بازار و نمونه های اولیه خود را تهیه و ارائه نمایید و سپس ایده خود را برابر افراد یا موسسات سرمایه گذار معرفی کنید. این منابع تامین مالی عموما بانک ها، سرمایه گذاران و شرکت های سرمایه گذاری، تنها گزینه های پیش روی شما برای تامین سرمایه هستند. این روش جذب سرمایه به عنوان یک قیف عمل نموده، که شما و ایده تان در دهانه گشاد قیف و مخاطبان سرمایه گذارتان در دهانه باریک قیف قرار دارند. که عدم توجه به سرمایه گذار یا شرکت درست و مناسب در زمان درست باعث هدر رفت وقت و پول شما می گردد.

پلتفرم های “تامین مالی به صورت جمعی” جهت این قیف را بهینه می سازند. یک پلتفرم تامین مالی به صورت جمعی با در اختیار شما قرار دادن پلتفرمی برای ایجاد، نمایش، و اشتراک منابع مورد نیازتان، مدل سنتی را تسهیل می نماید. به صورت سنتی، شما زمان زیادی برای سرمایه گذاران بالقوه و زمان و هزینه زیادی برای یافتن آن ها صرف می نمایید. با تامین مالی به صورت جمعی(Crowdfunding) ، فرصت بیشتری برای مواجهه با سرمایه گذاران علاقه مند خواهید داشت و پیدا کردن سرمایه گذار تسهیل می گردد.

مزایای تامین مالی به صورت جمعی

دسترسی به سرمایه گذاران بیشتر تا گزینه های منعطف تر برای افزایش سرمایه، برخی از مزایای استفاده از کراود فاندینگ یا تامین مالی به صورت جمعی نسبت به روش های سنتی جذب سرمایه می باشد. در ادامه تعدادی از مزایای تامین مالی به صورت جمعی را توضیح خواهیم داد:

دسترسی – شما می توانید با استفاده از یک پلتفرم کراود فاندینگ(Crowdfunding)  به هزاران نفر از سرمایه گذاران معتبر که می توانند کمپین تامین مالی شما را ببینند و با شما ارتباط برقرار کنند، دسترسی داشته باشید.

 ارائه – با ایجاد یک کمپین تامین مالی به صورت جمعی ، به کسب و کار خود از سطح بالا نگاه خواهید کرد- تاریخچه آن، کشش، محصولات، بازارهای هدف بالقوه، پیشنهاد ارزش، و …  و با ایجاد تصویری مناسب، آن را برای مخاطبان قابل هضم می کنید.

بازاریابی –  از زمان راه اندازی تا زمان انحلال کسب و کار، می توانید کمپین خود را از طریق رسانه های اجتماعی، خبرنامه های الکترونیکی و سایر تاکتیک های بازاریابی آنلاین به اشتراک بگذارید. همانطور که شما و دیگر رسانه ها پیشرفت جذب سرمایه را تحت پوشش قرار می دهید، می توانید با هدایت بازدید کنندگان به وب سایت و سایر راههای ارتباطی آنلاین شرکت خود جذب سرمایه را افزایش دهید.

اعتباربخشی به ایده – ارائه ایده یا کسب و کارتان به عموم، فرصتی عالی برای تأیید و پالایش پیشنهاد شما فراهم می کند. همانطور که سرمایه گذاران بالقوه شروع به ابراز علاقه و پرسیدن سوال می کنند، شما به سرعت خواهید دید که آیا ممکن است چیزی را فراموش کرده باشید که وجود آن باعث می شود بهتر بتوانید ایده خود را به فروش برسانید.

کارایی – یکی از برجسته ترین مزایای تامین مالی به صورت جمعی آنلاین توانایی آن در تمرکز و ساده سازی اقدامات شما در جذب سرمایه است. با ایجاد یک نمایه جامع که می توانید تمام انگیزه ها و سرمایه گذاران بالقوه خود را در آن پالایش کنید، نیاز به دنبال و پیگیری نمودن هر یک از آنها به صورت جداگانه از بین می رود. بنابراین به جای کپی و پرینت گرفتن، تشکیل پرونده و به روز رسانی هر یک از آن ها به صورت دستی، می توانید همه چیز را به صورت آنلاین و در فرمتی بسیار قابل دسترس تر ارائه دهید، که باعث صرفه جویی در زمان می گردد.

انواعتامین مالی به صورت جمعی:

همان طور که شیوه های مختلفی برای افزایش سرمایه در تمام مراحل رشد کسب و کار وجود دارد، انواع مختلف تامین مالی به صورت جمعی نیز وجود دارد. این که کدام روش تامین مالی به صورت جمعی را انتخاب می کنید به نوع محصول یا خدمتی که ارائه می کنید و اهداف شما بستگی دارد.

۳ نوع اصلی عبارتند از: تامین مالی به صورت جمعی مبتنی بر کمکهای مالی، مبتنی بر پاداش، و تامین مالی به صورت جمعی مبتنی بر سهام هستند.

  • ۱٫ تامین مالی به صورت جمعی مبتنی بر کمک های مالی

به طور کلی، هر تامین مالی به صورت جمعی که در آن هیچ بازگشت مالی به سرمایه گذاران یا مشارکت کنندگان وجود نداشته باشد تامین مالی به صورت جمعی مبتنی بر کمک های مالی می باشد. از اقدامات رایج  تامین مالی به صورت جمعی مبتنی بر کمک های مالی می توان به جمع آوری کمک های مالی بعد از بلایا، موسسات خیریه، غیر انتفاعی و هزینه های پزشکی اشاره کرد.

۲٫ تامین مالی به صورت جمعی مبتنی بر پاداش

تامین مالی به صورت جمعی مبتنی بر پاداش افرادی را شامل می شود که در ازای «پاداش» که معمولا یک نوع محصول یا خدمتی است که شرکت شما ارائه می دهد، برای کسب و کار شما کار می کنند. با وجود این که این روش برای حامیان پاداشی را در نظر می گیرد، زیر مجموعه تامین مالی به صورت جمعی مبتنی بر کمک های مالی به شمار می رود زیرا هیچ بازدهی مالی یا به صورت سهام ندارد.

۳٫ تامین مالی به صورت جمعی مبتنی بر سهام

بر خلاف روش های مبتنی بر کمک های مالی و پاداش، تامین مالی به صورت جمعی مبتنی بر سهام، باعث می شود که مشارکت کنندگان در ازای آوردن سرمایه در شرکت شما صاحب سهام شوند. مشارکت کنندگان همانند صاحبان سهام، از سرمایه گذاری خود در قالب سود سهام توزیعی سود دریافت می کنند.

مطلب قبلی تاریخچه تامین مالی به صورت جمعی یا کراود فاندینگ(Crowdfunding)

مطلب بعدی تفاوت سامانه ابری و سامانه تحت وب

۷۶۳

کلمات کلیدی: تامین مالی ، تامین مالی به صورت جمعی ، سهام ، سرما

لینک های بیشترمنبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *