• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
 • 11 می 20
 • ربات

 

چند نفر که یک ایده خلاقانه، حسابی شور و شوقشان داده، تصمیم می‌گیرند که کسب و کاری را راه‌اندازی کنند. شروع می‌کنند به استراتژی چیدن و تیم جمع کردن وغیره و غیره، و می‌رسند به غول مرحله آخر شروع کسب و کارشان، یعنی پیدا کردن «سرمایه».

روش‌های مختلفی برای یافتن سرمایه‌گذار برای استارت آپ‌ها وجود دارد، یکی از آن‌ها روش تامین مالی جمعی یا crowdfunding است

تامین مالی جمعی (Crowdfunding)، روشی‌ست که در آن سعی می‌شود تا از جمعیتی (Crowd) از مردم، خیّرین، سرمایه‌گذاران و…، برای راه‌اندازی یک پروژه یا یک کارافرینی (معمولا استارت آپ‌ها)، تامین سرمایه بشود.

مدل‌های تامین مالی جمعی

به ۴ مدل، فرآیند Crowdfunding انجام می‌شود

 1. اهدا: تفاوت زیادی با همان گلریزان خودمان ندارد. معمولا این نوع تامین مالی در موسسات خیریه و غیر انتفاعی انجام می‌شود و کسانی که سرمایه اهدا می‌کنند، این کار را فقط و فقط با چشم‌داشت اجتماعی انجام می‌دهد.
 2. قرض (وام): تعدادی از افراد (هر کس به قدر توان خود)، بخشی از سرمایه مد نظرتان را به شما وام می‌دهند. این نوع وام‌ها به ۲ صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت اعطا می‌شوند.
 3. پاداش: در این روش، فرد تامین‌کننده سرمایه، به ازای هزینه‌ای که اهدا می‌کند، از یک پاداش بهره‌مند می‌شود. این پاداش، هر چیزی می‌تواند باشد. گاهی این پاداش، صرفا نام بردن از شخص و یک تشکر ساده در برخی از پوسترهای‌تان است؛ گاهی به صورت حکم پیش خرید محصول و یا اجازه حضور در مراسم رونمایی محصول، خدمات یا به طور کلی کسب و کارتان است.
 4. مشارکت: در این روش، درصدی از درآمد کسب و کار به تامین کننده سرمایه تعلق می‌گیرد.

چگونه از طریق Crowdfunding، سرمایه تامین کنیم؟

تامین مالی جمعی، معمولا از طریق یک سری وب‌سایت که مرتبط با این امر هستند، صورت می‌گیرد.
فرایند تامین مالی جمعی عموما به این صورت است:

۱) ارائه درخواست توسط کارآفرین:

 • کارآفرین (شما)، طرح خود را ارائه می‌دهد.
 • این طرح در درگاه واسط (وب‌سایتی که این فرآیند را انجام می‌دهد)، بررسی می‌شود.
 • اگر طرح کارآفرین تایید شد، فراخوان آن در وب‌سایت قرار می‌گیرد.

۲) باز شدن پنجره تامین مالی در مدتی معین (فراخوان):

 • کارآفرین سعی می‌کند تا با اشتراک این موضوع در شبکه‌های اجتماعی و دیگر درگاه‌های ارتباطی، نظر سرمایه گذاران را جلب کند تا آن‌ها را برای سرمایه‌گذاری (یا اهدا) تشویق کنند.
 • توضیحات کامل، رفع ابهامات، پرسش‌ها و پاسخ‌های ضروری در درگاه انجام می‌گیرد.

۳) پنجره تامین مالی بسته می‌شود:

 • اگر مبلغ مورد نظر تامین نشده باشد، تمامی مبالغ پرداختی، به سرمایه گذاران بازگردانده می‌شود.
 • اگر مبلغ مورد نظر تامین شده باشد، درگاه واسط، بررسی‌های تکمیلی را در مورد کارآفرین و کسب و کارش انجام می‌دهد.

۴) بعد از سرمایه‌گذاری

 • تعامل «تامین کنندگان» و «کارآفرین» (بسته به میزان فعال بودن تامین کنندگان) ادامه می‌یابد.
 • در برخی موارد، تامین کنندگان حق رای دارند و می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مهم کسب و کار، دخالت کنند.

آیا سرمایه گذاری جمعی قانونی است؟

از نظر قانونی این نوع سرمایه گذاری مجاز است، اما هر کشوری برای حفظ منافع سرمایه‌گذار و کارافرین، قوانینی را تصویب کرده است. در آمریکا سرمایه گذاری جمعی قوانین محدودکننده مشخصی دارد که تعیین می‌کند چه کسانی و چه مقدار می‌توانند در سرمایه گذاری برای کسب و کارهای جدید مشارکت کنند. همانند قوانین مربوط به صندوق‌های پوشش ریسک (Hedge Fund)، هدف محدودیت‌های اعمال شده بر این روش جذب سرمایه، محافظت از سرمایه‌گذاران است که اغلب هم ثروتمند نیستند تا مقدار زیادی سرمایه را در معرض خطر قرار ندهند. منظور از خطر، شکست خوردن کسب و کاری است که آن‌ها سرمایه گذار آن بوده‌اند.

سرمایه گذاران از سرمایه گذاری جمعی چه بهره‌ای می‌برند؟

بسیاری از پروژه‌های سرمایه گذاری جمعی بر مبنای پاداش در مقابل سرمایه شکل می‌گیرند. برای مثال، شما در یک پروژه مشارکت می‌کنید و در مقابل آن هدیه دریافت می‌کنید. اگر شرکتی طرح تولید یک صابون گیاهی را داشته باشد، بعد از تولید یک بسته از آن را برای سرمایه گذارانش ارسال می‌کند. امروزه سرمایه گذاری جمعی بازی‌های رایانه‌ای متداول است و سرمایه‌گذاران پس از تولید و انتشار، نسخه‌ای از بازی را دریافت می‌کنند.

در مدل سرمایه گذاری جمعی بر مبنای برابری، که توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) در آمریکا نظارت می‌شود، استارت آپ ها منابع مالی خود را به راحتی تامین می‌کنند و نگرانی هم از بابت سهام سرمایه‌گذاران در کسب و کارهای خطر پذیرشان ندارند.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *