• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 17 می 20
  • ربات

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، صبح دیروز تفاهم نامه ای میان سه وزارت اقتصاد، ارتباطات و کار و همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری به امضا رسید و بر اساس آن، استارت آپ ها می توانند تا سقف ۵میلیارد تومان از طریق بازار بورس و به صورت جمعی تأمین مالی شوند. در مراسم امضای این تفاهم نامه، وزیر اقتصاد از کاهش سود بانکی به عنوان عامل رونق استارت آپ ها نام برد و وزیر ارتباطات نیز از هدایت سرمایه گذاری های خرد و کوچک ۱۰۰ تا ۵۰۰میلیون ریالی و کسب وکارهای نوپا با امضای تفاهمنامه مدل های تأمین مالی سرمایه جمعی خبر داد. همچنین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار سقف تأمین مالی جمعی را ۵میلیارد تومان اعلام کرد.

در همین رابطه مهدی حسین نژاد،مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره عنوان «تامین مالی جمعی»  گفت: طرح جدید حمایت از ایده‌ها و طرح‌های اقتصادی تحت عنوان «تامین مالی جمعی» چندی پیش از سوی صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون رونمایی شد که رویکرد نوینی از تامین بودجه ایده‌های اقتصادی داشت.

 وی درباره تأمین مالی جمعی گفت: تامین مالی جمعی Crowdfunding  رویکرد نوینی از تامین بودجه است که طی آن جمع کثیری از سرمایه گذاران دربستر شبکه اجتماعی درپروژه هایی مانند طرح های نوآورانه که عمدتا با عدم رغبت سرمایه گذاران همراه است به مشارکت و سرمایه گذاری حتی با سرمایه اندک می پردازند.

تامین مالی جمعی گونه ای از جمع سپاری در حوزه تامین مالی کسب و کارهای نوپا و ایده های نو آورانه است که فضای مشارکت برای عموم مردم به نحوی فراهم شده تا آنها از وضعیت معمول و سنتی خود به عنوان یک مصرف کننده صرف فراتر رفته و با مشارکت در تامین سرمایه، ولو به مقدار اندک و همچنین پذیرش موفقیت و عدم موفقیت سرمایه گذاری، در راستای تولید و ترویج خدمت یا محصولی که خرد جمعی آن را تایید کرده است، نقشی اثر بخش ایفا کنند.

 وی ادامه داد:بنا داشتیم بر اساس طرح تامین مالی جمعی، سرمایه گذاران در پروژه‌های نوآورانه کارآفرینان و طرح‌های اقتصادی  به هر میزان که توان دارند سرمایه گذاری  کنند.  منظور از این سرمایه گذاری، حمایت مالی مردم با سرمایه های خرد از این طرح‌ها بود.

 حسین نژاد در توضیحات بیشتر گفت: به عبارتی، «تامین مالی جمعی» گونه ای از مشارکت مالی در حوزه تامین مالی کسب و کارهای نوپا و ایده‌های نو آورانه است که فضای مشارکت برای عموم مردم به نحوی فراهم می کند تا آنها از وضعیت معمول و سنتی خود به عنوان یک مصرف کننده صرف فراتر رفته و با مشارکت در تامین سرمایه، ولو به مقدار اندک و همچنین پذیرش موفقیت و عدم موفقیت سرمایه گذاری، در راستای تولید و ترویج خدمت یا محصولی که خرد جمعی آن را تایید کرده است، نقشی اثر بخش ایفا کنند.

در صورت استقبال سرمایه گذاران از ایده‌های نوپا این سرمایه‌های خرد تبدیل به پشتوانه‌ای برای حمایت از یک ایده اقتصادی می‌شوند که در نهایت می‌تواند منجر به ایجاد اشتغال شود.این ایده‌ها می‌توانند یک محصول جدید، یک خدمت‌رسانی جدید، یک حرکت فرهنگی-اجتماعی یا هر ایده‌ی جدیدی باشد.

 حسین نژاد درباره نقش صندوق ضمانت در طرح تأمین مالی جمعی افزود:صندوق ضمانت به عنوان یک سازمان حمایت کننده و ناظر، ارزیابی طرح های ایجاد شده را انجام می دهد و در صورت تائید توسط کمیته فنی سازمان در سایت بارگزاری و معرفی می شوند. در نهایت جمع آوری وجوه در حساب صندوق بوده و بر اساس پیشرفت طرح به صورت مرحله ای پرداخت صورت می گیرد. در انتها پس از بررسی صحت معامله اصل و سود حاصل به تامین کنندگان مالی پرداخت گردیده و اگر زیانی متوجه پروژه گردد، کارشناسان صندوق ارزیابی خسارت نموده، برابر قرارداد فی ما بین صندوق و کاآفرین و به واسطه وثایق و تضمینات اخذ شده، اصل سرمایه به مردم بازگردانده می شود، به عبارتی دیگر صندوق ضمانت اصل سرمایه ی مردم را تضمین می نماید.

 وی درباره مزیت اجرای طرح با ضمانت صندوق سرمایه گذاری تعاون افزود: اصولاً سرمایه گذاری در مراحل اولیه کسب و کار ریسک ذاتی بالایی دارد و شکست درصد بالایی از شرکت‌های نوپا امری طبیعی است که در اغلب موارد سرمایه گذاری انجام شده توسط مردم تضمین نمی‌شود. اما صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون با تضمین اصل سرمایه مردم و همچنین اعتبارسنجی و ارزیابی کارآفرینان و کسب و کار متقاضی، ریسک سرمایه گذاری را برای مردم کاهش می‌دهد و احتمال موفقیت کسب و کار بالا می رود.

* مزیت تأمین مالی از طریق پلتفرم صندوق ضمانت تعاون

 وی در پاسخ به این سوال که مزیت تامین مالی از طریق پلتفرم تامین مالی جمعی صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون چیست؟ گفت: اصولا سرمایه گذاری در مراحل اولیه کسب و کار ریسک ذاتی بالایی دارد و شکست درصد بالایی از شرکت های نوپا امری طبیعی است و در اغلب موارد سرمایه گذاری انجام شده توسط مردم تضمین نمی شود اما صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون در راستای رسالت سازمانی خود و به عنوان یک سازمان خطر پذیر با تضمین اصل سرمایه مردم و همچنین اعتبارسنجی و ارزیابی کارافرینان و کسب و کار متقاضی ریسک سرمایه گذاری را برای مردم کاهش می دهد و احتمال موفقیت کسب و کار بالا می رود ، در نتیجه مشارکت کنندگان پاداش سرمایه گذاری خود را دریافت می نمایند.

 مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون روش تامین مالی جمعی را از دیگر ضمانت نامه ها مورد صدور صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون دانست و اظهارداشت: این صندوق در راستای رسالت سازمانی خود حمایت از طرح های دانش بنیان و نوآورانه را از اهداف مهم استراتژیک خود قرار داده است بنابراین جهت ایفای نقش تسهیل گری و توسعه صندوق در این طرح تلاش شده با استفاده از برند صندوق در صنعت تضمین و اطمینان بخشی به صحت طرح ، کارگشایی لازم جهت تامین مالی به روش مورد اشاره صورت گیرد.

 وی  با بیان اینکه چهار نوع تأمین مالی جمعی داریم اظهار داشت: اهدا یا هبه : این پروژه اغلب در پروژه های غیر انتفاعی یا بشردوستانه کاربرد دارد و مشارکت کنندگان هیچگونه انتظاری در قبال حمایت مالی انجام شده ندارند. این شیوه هیچ تفاوتی با آیین گلریزان و خیرات در فرهنگ ایران ندارد. این مدل بیشتر در خیریه ها کاربرد دارد.

قرض (تسهیلات) : در این حالت از تامین مالی جمعی وام یا قرض توسط انبوهی از مردم تامین می شود. در این روش اعطای وام در دو شکل بلند مدت و کوتاه مدت صورت میگیرد و قرض دهنده (مشارکت کننده) وجه خود (یا مبلغی بیش از آن) را در زمان معینی پس خواهد گرفت که در این مورد هم صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون کل مبلغ سرمایه گذاری شده توسط تامین کنندگان(مردم) را تضمین می کند.

پاداش: در این روش تامین کننده در قبال وجهی که پرداخت کرده از نوعی پاداش برخوردار می شود. گاهی این پاداش کاملا معنوی هست یا  امکاناتی از قبیل مثلا یک دعوت به مراسم رونمایی از محصول یا امکان پیش خرید محصول می باشد.

مشارکت : کاربرد این روش در تامین بودجه مورد نیاز برای تحقق یک ایده، راه اندازی یک پروژه و یا کسب و کار می باشد و در مقابل مشارکت کننده انتظار دارد تا درصدی از درآمد پروژه به وی تعلق گیرد.

وی با بیان اینکه هیئت مدیره صندوق سقف ۱۸  میلیارد تومان را برای این موضوع در نظر گرفت گفت: تا کنون پروژه های مختلفی را بررسی کردیم اما به نتیجه رسیدیم که رقم بالاتر از این میزان نیاز است. اما با تفاهم نامه روز گذشته متوجه شدم که سقف برای انجام این طرح ها ۱میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، به نظر می رسد که برای آن دسته از کسانی که دارای ایده هستند و آن دسته از افرادی که قصد سرمایه گذاری دارند جذاب نباشد. اگر این طرح تبدیل به طرح شد ما نیز انجام می دهیم.

 انتهای پیام/

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *