• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 31 می 20
  • ربات

۲۰۱۶/۱۲/۳۰ مدیر پورتال بخش مقالات آموزشی

جمع سپاری چیست؟ (what is the crowdsourcing)        مهندس حسین ابراهیمی

modir1404.com-crowdsourcing

در تلاش برای جذب ایده‌های جدید در فرایند نوآوری بسیاری از بنگاه‌ها امروزه در حال گسترش حوزه‌های مدیریت دانش و برون‌سپاری خلاقیت می‌باشند و یکی از نظریاتی که امروزه مورد توجه قرار گرفته‌است واژه جمع‌سپاری یا انبوه‌سپاری است که توسط آقای «هاو» در سال ۲۰۰۶مطرح شده‌است و می‌تواند در دستور کار کسب و کارها قرار گیرد.

توماس فرید­من در کتاب معروفش «جهان صاف است» (فریدمن، ۲۰۰۷) تاکید می­کند که «برون­سپاری یکی از ده بولدوزری است که جهان را صاف و مسطح کرده است». درواقع با ظهور برون‌سپاری سازمان­ها توانستند با انتقال برخی وظائف غیرمحوری خود به خارج از سازمان به کارایی و اثربخشی بالاتری دست یابند. با ظهور جمع­‌سپاری این روش از اهمیت بیشتری برخوردار شده و راه مناسب­تری را در اختیار بشر قرار داده تا به نیروی کار ارزان و شایسته دست یابد (Li and Hongjuan, 2011). شاید مشتریان یا مصرف­‌کنندگان یک خدمت یا کالا تمایل داشته باشند فعالیت­‌هایی را برای سازمان به صورت داوطلبانه یا با هزینه­‌ا‌ی کمتر نسبت به برون‌سپاری فعالیت به یک فرد حرفه‌­ای انجام دهند که سازمان در حالت مرسوم برای انجام آن­ها مجبور به استخدام متخصصان با بهایی بالا بوده است. برای مثال بسیاری از افراد فعال در شبکه جهانی اینترنت در یک مشارکت داوطلبانه در تولید محتوا در تارنمای اینترنتی ویکی­‌پدیا (www.wikipedia.org) -یک دایره المعارف آزاد که هر فردی اعم از متخصص یا آماتور می تواند آن را ویرایش کند- مشارکت کرده­اند به طوری که تا ۷ مارس سال ۲۰۱۱ در بخش انگلیسی آن ۳۵۷۸۲۵۵ مطلب بوجود آمده است. این الگوی همکاری و مشارکت، «جمع­‌سپاری» نام گرفته است. بسیاری از شرکت­ها و سازمان­های پیشرو مانند «گوگل»، «ویکی­‌پدیا»، «بوئینگ» و «پی اند جی» به دنبال به کارگیری این روش، به توفیقات قابل توجهی دست یافته­‌اند.

پیشینه

گرچه آقای هاو بهمراه همکاری مارک رابینسون نویسنده آمریکایی در سال ۲۰۰۶ اولین بار از این مدل صحبت به میان آورد ولی خاستگاه واژه جمع‌سپاری خودش، یعنی «پدیده وب۲»می باشد: یک کاربر ناشناس اولین بار آن را در یکی فروم‌های اینترنتی بیان نمود. بر اساس ادبیات موجود میتوان منشا اصلی جمع‌سپاری را گروه کاربران پیشروی فون هیپل و نوآوری باز در نظر گرفت. البته سوابقی از باور به دانش فردی را در گذشته نیز می‌توان پیدا نمود.هایک در سال ۱۹۴۵بیان داشته بود که: عملا هر فردی بر دیگران تا حدی دارای برتری است چراکه دارای اطلاعات منحصر بفردی است که ممکن است بتواند از آنها استفاده مفید نماید ولی تنها در صورتی می‌توان از آن استفاده مفید نمود که تصمیم گیری در خصوص آن یا به خود فرد واگذار گردیده باشد یا با مشارکت فعال وی اتخاذ گردد. (هایک، ۱۹۴۵)

Screenshot002آقای هاو در سال ۲۰۰۶ اولین جمع سپاری را مطرح کرد

یکی از مراجع اصلی که اساسی برای شکل گیری جمع‌سپاری است کتاب جیمز سوروریکی با عنوان خرد جمعی می‌باشد. وی در این کتاب به بررسی چندین مورد استفاده از خرد جمعی در کار می‌پردازد که موفقیت آنها مرهون ظهور حل کنندگان بسیار می‌باشد .بر اساس چندین یافته سوروویکی نتیجه گیری می‌نماید که «در شرایط صحیح، گروهها بطور چشمگیری از باهوش‌ترین افراد درون خود نیز باهوشتر می‌باشند.این خرد جمعی، حاصل از میانگین راه حلها نمی‌باشد بلکه از تجمیع آنها می‌باشد:»از یکصد نفر بخواهید که ۱۰۰ متر را بدوند و سپس میانگین زمان آنها را محاسبه نمایید. میانگین بدست آمده از سرعت سریع‌ترین فرد حاضر در گروه کمتر خواهد بود.حال از یکصد نفر بخواهید که یک مشکل را حل نمایند.پاسخ میانگین، اغلب حداقل به خوبی پاسخ باهوشترین فرد گروه خواهد بود.برای خیلی ازچیزها میانگین حد وسط می‌باشد ولی در خصوص تصمیم‌گیری اغلب بهترین و متعالی ترین خواهد بود. به نظر می‌رسد که می‌توان گفت ما به نحوی برنامه ریزی شده‌ایم که درحالت جمعی بصورت فزاینده‌ای باهوش باشیم. سورویکی شرایط جمعیت مورد نیاز جمع‌سپاری را اینگونه در نظر میگیرد:۱- تنوع آرا ۲- عدم وابستگی جمعیت ۳- عدم محوریت ۴- هم‌افزایی به عنوان سازوکای برای تبدیل قضاوت شخصی به تصمیمات گروهی.(سورویکی، ۲۰۰۴).

حسین ابراهیمی برگرفته از مقاله “جمع سپاری چیست؟”(محمدی،سرداری،میرزاآقایی)

crowdsourcingopen sourcestartupآقای هاواستارت آپجمع‌سپارینوآوری بازهم‌افزایی گروهیمنبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *