• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 15 می 20
  • ربات

کرادفاندینگ یا «تامین مالی جمعی» یک شیوه جذب سرمایه برای شرکت‌های نوپایی است که ایده‌هایی خلاقانه دارند. در این شیوه، صاحبان ایده‌ها، با معرفی خود و محصول‌شان به جامعه، برای گسترش دامنه فعالیت خود، سرمایه جمع میکنند.

شکل جمع‌آوری سرمایه در این حوزه معمولا دو صورت دارد. مخاطبان و مشتریان می‌توانند با کمک بلاعوض، از ایده‌ها حمایت کنند. در این شکل از تامین مالی، حامی پروژه هیچ توقعی از صاحبِ ایده ندارد. شکل دوم و مرسوم در تامین مالی جمعی، پیش‌فروش محصولِ خلاقانه‌ای‌ است که توسط تولیدکننده‌ نوپا ارائه شده است.

در این شکل از تامین مالی جمعی، حامی، با پیش‌خرید کردن محصول، ضمن حمایت از تولید کننده داخلی، معمولا محصول تولید شده را به قیمتی بسیار ارزان‌تر از آنچه که در بازار عرضه خواهد شد، تحویل خواهد گرفت.

نیک‌استارتر هر دو گونه تامین مالی جمعی را در مجموعه فعالیت‌های خود تعریف کرده است.

تامین مالی جمعی به عنوان یکی از راه‌های جذب سرمایه برای ایده‌های نوین تجاری، نخستین بار در آمریکا مطرح شد. اما هم اکنون، این روند به عنوان یکی از راه‌های اصلی جذب سرمایه در دنیا شناخته می‌شود.

نیک‌استارتر، استارت‌آپی است با حضور دانش‌آموختگانی از معبترترین دانشگاه‌های کشور. اعضای این استارت‌آپ که در طول سالیان گذشته با فعالیت در حوزه استارت‌آپ‌ها تجربه‌ای درخشان کسب کرده بودند، کوشیدند با راه‌اندازی سامانه نیک‌استارتر، با جمع‌آوری سرمایه از بهترین ایده‌های شکل گرفته در استارت‌آپ‌های کشور حمایت کنند.

نیک استارتر رسالت خود را یک کراودفاندینگ (تامین مالی جمعی) برای ایده‌هایی می‌داند که جهت گسترش فعالیت خود، نیازمند جذب سرمایه هستند. بنابراین شیوه‌ی فعالیت تیم نیک استارتر صرفا مبتنی بر«تامین مالی جمعی» است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *