• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 14 می 20
  • ربات

در حال حاضر سایت‌های کیک‌استارتر و ایندی‌گوگو بزرگ‌ترین سایت‌هایی هستند که از پلتفرم کراودفاندینگ استفاده می‌کنند. با این حال، سایت‌های زیادی در سراسر دنیا هستند که با همین روش به کارآفرینان کمک می‌کنند تا سرمایه اولیه را جمع کنند. تمام لیست‌هایی که ۱۰سایت برتر کراودفاندینگ را انتخاب کرده باشند، کیک‌استارتر را هم در لیست خود دارند. اینجا می‌توانید با ۹ سایت معتبر دیگر که در همین زمینه فعال هستند آشنا شوید:

indiegogo

ایندی مخفف کلمه ایندیپندنس (استقلال) در زبان انگلیسی است. پس از اسم این شرکت می‌توان متوجه شد که هدف این سایت کراودفاندینگ کمک کردن به پروژه‌هاست تا کارشان را بدون مشکل مستقلا شروع کنند. طراحی سایت مانند کیک‌استارتر است. بر‌عکس کیک‌استارتر اما اینجا می‌شود برای هر طرحی حتی پروژه‌های خیریه هم کارتان را شروع کنید.

ایندی‌گوگو از هر سرمایه‌ای که از طریق این سایت جمع‌آوری می‌شود، ۴‌درصد سهم برمی‌دارد. برای پروژه‌هایی هم که خارج از آمریکا در این سایت ثبت شوند، ۲۵ دلار هزینه دریافت می‌شود. اگر پروژه به برآورد اولیه نرسد، ایندی‌گوگو ۹‌درصد سرمایه‌های جمع‌آوری شده را برمی‌دارد و بقیه را به ثبت‌کننده پروژه می‌دهد.

Rockethub

راکت‌هاب قطعا یک ایستگاه محبوب برای شتاب بخشیدن به پروژه‌هاست. پروژه‌ها در یک پروسه سه گام آسان لود می‌شوند. بعد از آن کاربران می‌توانند پیشرفت و وضعیت لحظه به لحظه پروژه‌شان را مانیتور کنند.راکـت‌هـاب ۴‌ درصـد از سـرمایه‌های جمع‌آوری شده را به‌عنوان سود برمی‌دارد. وقتی که یک پروژه بدون نتیجه به پایان برسد، سهم راکت‌هاب ۸‌درصد می‌شود. علاوه بر آن ۴‌درصد پروسه‌های کارت‌های اعتباری برای سایت کسر می‌شود.

GoFundMe

اگر به فکر این هستید که فقط از طریق اینترنت پول جمع کنید، حتی برای خودتان، گوفایندمی بهترین گزینه جذب سرمایه است. اینجا، افراد می‌توانند حتی برای پروژه‌های شخصی پشتیبان پیدا کنند. این پروژه‌ها می‌توانند دریافت کمک‌هزینه بهداشتی یا هر چیز دیگری باشند. اینجا هدف فقط کارهای خیریه است.گوفایندمی ‌۵‌درصد از سرمایه جمع‌شده را به عنوان سهم برمی‌دارد. نحوه پرداخت هم می‌تواند به دلخواه ثبت‌کننده باشد که سهم گوفایندمی در این مورد از ۲٫۹‌درصد تا ۳٫۵‌درصد است.

Razoo

اگر به دنبال یک سایت کراودفاندینگ موفق هستید، می‌توانید روی رازو هم حساب باز کنید. رازو اعلام کرده است که تا حالا برای هزاران درخواست ۹۷‌میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است. این سایت بیشتر از پروژه‌های سودده، به بخش‌های خیریه اهمیت می‌دهد. رازو درخواست‌هایش را در چهار بخش اصلی تقسیم‌بندی می‌کند: غیرانتفاعی، انفرادی، بنیادها، شرکت‌ها.

رازو از مبلغ نهایی سرمایه جمع‌شده، تنها ۲٫۹‌درصد را به‌عنوان سهم کسر می‌کند. البته باید به این نکته توجه کرد که سهم سایت‌های کراودفاندینگ وقتی که سهم آنها از عملیات کارت‌های اعتباری کم می‌شود بیشتر می‌شود و در این مورد به ۴‌درصد می‌رسد.

Crowdrise

کراودرایز بیشتر از اینکه به شتاب بخشیدن به خلاقیت فکر کند، نگران مشکلات واقعی دنیاست. آنها روی ارتقای شرایط زندگی حیوانات، هنر، فرهنگ، مبارزه با بیماری‌، کمک به تحصیلات و حتی کمک‌های مذهبی تمرکز دارند. آنها حتی از این نمی‌ترسند که خود را به‌عنوان منبعی که برای کارهای خیریه سرمایه جمع می‌کند معرفی کنند.

محاسبه هزینه‌های استفاده از این سایت خیلی پیچیده است. به‌صورت کلی، فاندرایز ۴٫۹۵‌درصد از سرمایه‌های جمع‌آوری شده را کسر می‌کند. اما در بخش پرداخت‌ها فرمول‌های پیچیده اعمال می‌شوند.برای کارهای خیریه مثلا، کاربران می‌توانند خودشان از صفر‌درصد به بالا سهم شرکت را انتخاب کنند و بپردازند. حتی یک مورد هم وجود دارد که هزینه ماهانه ۱۹۹ دلار هم دریافت می‌شود.

PledgeMusic

این سایت برای معرفی استعداد جدید به دنیای موسیقی فعالیت می‌کند. هزینه زندگی یک موسیقیدان بسیار بالاست و به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ هم نیاز دارد. پلج‌میوزیک یکی از سایت‌هایی است که برای چنین فعالیت‌هایی سرمایه جمع می‌کند. سایت‌های مرتبط به موسیقی معمولا خیلی فلسفی هستند و ساز‌و‌کارهای پیچیده‌ای دارند. اما پلج‌میوزیک کاملا استثناست.

کار با آن خیلی راحت است و می‌توان آن را با کیک‌استارتر و ایندی‌گوگو مقایسه کرد. هزینه‌های استفاده از این سایت اما بالاست. هر کس که از آن استفاده کند، باید ۱۵‌درصد از سرمایه‌ای را که جمع کرده به‌عنوان سهم به سایت بدهد. به همین خاطر است که کاربران برای استفاده از این سایت باید با وسواس و البته استعداد بالایی کار کنند.
 
Sellaband
از وقتی که سلاباند در سال ۲۰۰۶ کارش را شروع کرد، توانسته برای ۸۰ ستاره موسیقی سرمایه جمع کند و ۴‌میلیون دلار هم برای صنعت موسیقی سرمایه جمع کرده است. این سایت که نسخه جدیدی را عرضه کرده، به کاربران ۱۰۰‌درصد آزادی می‌دهد تا موسیقی‌شان را بسازند: شما در اینجا آزاد هستید که با هر برند، مدیر و شرکت نشری که مایلید قرارداد ببندید و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.همچون پلج‌میوزیک، سلاباند هم ۱۵‌درصد از بودجه نهایی کسب شده را به‌عنوان سهم کسر می‌کند.

Appbacker

اگر می‌خواهید کاری روی موبایل‌تان انجام بدهید، می‌توانید به این سایت سر بزنید. مثلا اگر به فکر ساخت یک اپلیکیشن هستید، این سایت جای درست است. و به همین خاطر هم اپ‌بکر (پشتیبان اپلیکیشن‌ها)‌ نام‌گذاری شده است. این سایت به شما این فرصت را می‌دهد تا اپلیکیشن خلاقانه خود را حتی اگر در مرحله تولید یا فروش است به پشتیبان‌ها ارائه کنید و آنها هم می‌توانند در هر مرحله‌ای از برنامه‌های موردنظرشان پشتیبانی کنند.

اپ‌بکر میزان مشخصی از سرمایه جمع‌شده را کسر می‌کند با این حال هیچ‌درصد معینی از قبل مشخص نشده است. این‌درصد به قیمت اپلیکیشن بستگی دارد و حتی می‌تواند به عوامل دیگری مربوط باشد.پیشنهاد می‌شود که اگر می‌خواهید در این سایت چیزی را عرضه کنید، حتما سوالات متداول سایت را بخوانید و با مسئولان آن تماس بگیرید. شاید در ابتدا کمی پیچیده به نظر برسد، اما همین که به قوانین آن آشنا شوید، اپ‌بکر می‌تواند به معدن طلای‌تان برای اپلیکیشن‌های بعدی تبدیل شود.

Crowdfunder

شاید یک نفر بعد از دیدن همه این سایت‌ها هم دلش یک فرشته سرمایه‌گذار (اشاره به یک سرمایه‌گذار عمده است که در ازای مشارکت زیاد در سود یا حتی مشارکت در مالکیت یک استارتاپ سرمایه‌گذاری می‌کند) بخواهد.

اگر کسی چنین سرمایه‌گذاری بخواهد، باید به کراودفاندر سر بزند. پروژه‌ها و طرح‌ها از طریق این سایت می‌توانند در ازای اعطای بخشی از مالکیت یا سود خود، یک سرمایه‌گذار عمده پیدا کنند.سهم سایت از سرمایه‌گذاری‌ها هم با توافق دو طرف انجام می‌شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *