• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 19 می 20
  • ربات

سازمان “دلقک‌های بدون مرز” در ژانویه سال ۲۰۱۷ سراغ ایران رفته و در کمپ‌های پناهندگی، یتیم‌خانه‌ها، بیمارستان‌های اعصاب و روان و مدارسی برای کودکان خیابانی لبخند بر لب ‌کودکان و بزرگسالان نشانده است.

سوزی ویمر، آندریاس شوک و دکتر مونیکا سینگل، هنرمندانی معروف به هَپ، هِپ و هُپ هستند که به ایران رفته و با طنزی آمیخته با انسانیت برای تماشاگرانشان شادی به ارمغان بردند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

فیلمی از این سفر تهیه شده که کارگردانی آن را والتر اشتفن، کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس آلمانی انجام داده است. قسمت‌هایی از این فیلم که “شادی در ایران” (Joy in Iran) نام دارد روز دوشنبه، ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) در استارلایت در وایل‌هایم آلمان به طور اختصاصی در سینماهایی منتخب به نمایش در خواهد آمد. باشگاه روتاری از این اقدام خیریه حمایت کرده است.

سفر به “کشوری فوق‌العاده”

در استارلایت در پیوند با این فیلم گفت‌وگویی با سوزی ویمر، از اعضای ارشد سازمان “دلقک‌های بدون مرز” از وایل‌هایم، ترتیب داده شده است.

والتر اشتفن، کارگردان آلمانی، در چارچوب کمپینی به نام “کراودفاندینگ” (به معنای “تأمین مالی جمعی”؛ Crowdfunding) برای اولین بار قسمت‌هایی از فیلم را اکران کرد و مشترکا با سوزی ویمر، شخصیت اصلی فیلم گزارشی در مورد آن ارائه داد. وبسایت kreisbote در گزارشی در این باره نوشته که در این گفت‌وگو از رویدادها و تجارب این “سفر و کشور فوق‌العاده” صحبت شده است.

در چارچوب کمپین یادشده سوزی ویمر که دومین فرد سازمان “دلقک‌های بدون مرز” شمرده می‌شود در نمایشی طنزآلود راجع به کار سازمان خود گزارش داد. وبسایت kreisbote در گزارش خود ویمر را انسانی نامیده کاریزماتیک که قلبش مملو از عشق است. او که اهل وایل‌هایم در اوبربایرن است هنرمند و دلقکی است بزرگ که نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان را به خنده وامی‌دارد.

Joy in Iran- Eindrücke (http://joy-in-iran.de)

دلقک‌های سازمان دلقک‌های بدون مرز در ایران

در این گزارش “شادی در ایران” فیلمی خوانده شده فوق‌العاده، تأثیرگذار و طنز که چهره پویا و انسانی ایران را به نمایش در آورده است؛ چهره‌ای که با چهره ارائه‌شده از ایران در بسیاری از اخبار و گزارش‌های تلویزیونی جهان مغایرت دارد. اشتفن، کارگردان فیلم، می‌گوید که وجد و خوشحالی‌ای که او در ایران در طول نمایش دلقک‌ها و بعد از آن تجربه کرده نادر بوده است.

او که مستندساز است پیش از این در پاییز سال ۲۰۱۵ نیز با فیلم “Happy Welcome” خود فعالیت “دلقک‌های بدون مرز” را به تصویر کشیده و به آن‌ها کمک بزرگی کرده بود. در آن زمان او با این فیلم نشان داد که چطور آن‌ها در اقامت‌گاه‌های غم‌انگیز پناهجویان آلمان شادی را به ارمغان می‌‌آورند.

دلقک‌ها نیز مانند “پزشکان بدون مرز” به سراسر جهان می‌روند و این بار آن‌ها ایران و شهرهای تهران، کرمان و مشهد را برای سفر خود انتخاب کردند.

فیلم “شادی در ایران” نمایشی است که قدرت شوخ‌طبعی و اثرات شفابخش و پایدار نمایش دلقک‌ها برای کودکان و بزرگسالان ‌آسیب‌دیده را نشان می‌دهد.

“شادی در ایران” یک پروژه ـ فیلم سینمایی اجتماعی است که از فعالیت سازمان “دلقک‌های بدون مرز” در آلمان و جهان حمایت می‌کند. از طریق این فیلم امکان این که بسیاری با کارهای افتخاری این سازمان برای کودکان آسیب‌دیده در مناطق جنگی آشنا شوند به‌وجود می‌‌آید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *