راضیه صباغیان

رئیس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، از طراحی اولیه سامانه جامع تامین مالی جمعی خبر داد و گفت: یک تابلوی مجزا با عنوان سامانه جامع تامین مالی جمعی در شرکت فرابورس ایران طراحی می شود.

راضیه صباغیان اظهار داشت: اقدامات اولیه طراحی تابلوی جامع مدنظر انجام شده و به زودی از آن رونمایی می شود.

 وی با بیان اینکه مدل تامین مالی جمعی از طریق پلتفرم مبتنی بر انتشار اوراق بهادار است، افزود: برای سرمایه‌گذاری‌های انجام شده اوراق بهادار صادر و به صورت اینترنتی و از طریق پلتفرم در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد.

رئیس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، همچنین از اختصاص حداکثر دو میلیارد تومان اعتبار برای هر کدام از طرح ها از طریق پلتفرم تامین مالی جمعی خبر داد  و گفت: تأمین منابع مالی مورد نیاز از طریق عامل دارای مجوز فعالیت و پلتفرمی که از سوی آن عامل به وجود آمده، صورت می گیرد.

رئیس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: در تأمین مالی جمعی، عامل که یک شخص حقوقی است مکلف است برای دریافت مجوز فعالیت از کارگروه ارزیابی اقدام کند یا از طریق امضای قرارداد با نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس، تأمین مالی جمعی را انجام دهد.

صباغیان افزود: تعداد زیادی از تأمین کنندگان اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی با مبالغ خرد و با استفاده از بستر اینترنت در تامین مالی جمعی مشارکت دارند و این اقدام بر اساس دستورالعملی است که اردیبهشت ۹۷ به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته بر تامین مالی جمعی در کشورهای مختلف نیز تاکید شده است، افزود: در همین راستا مقامات ناظر هم در حوزه بازار سرمایه مقرراتی را به تصویب رسانده اند. در کشور ما هم دستورالعمل مزبور طبق تفاهم‌نامه‌ای با همکاری وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت اقتصاد و دارایی پیشنهاد شده و به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسیده است.

رئیس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، با بیان این مطلب که دستورالعمل مدنظر در راستای تامین مالی طرح های شرکت ها و صنایع کوچک و متوسط است، اظهار داشت: چنین طرح هایی نیازمند منابع تامین مالی کمتری است.

صباغیان با تاکید بر اینکه جذب منابع مورد نیاز برای تامین مالی جمعی از طریق عموم مردم تامین می شود، ادامه داد: بستر مورد نیاز برای انجام کار از طریق یک پلتفرم تامین می شود.

رئیس اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: کارگروهی در شرکت فرابورس ایران تشکیل شده تا متقاضیانی که قصد ایجاد این پلتفرم را دارند با کسب مجوز از این شرکت، شروع به کار کنند.

وی در پایان افزود: مشخصات و تاریخچه هر طرح نیازمند تامین مالی در قالب یک فیلم آموزشی یا توضیحاتی به پلتفرم مدنظر ارسال می‌شود ؛ سپس سرمایه‌گذار با آگاهی از این تاریخچه،  آگاهانه از طریق همان پلتفرم اقدام به سرمایه گذاری خواهد کرد.

منبع: می‌متالز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *