محمد مرفوع مدیر کل دفتر تامین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی و فناوری درباره اجرایی شدن طرح تامین مالی جمعی در کشور، بیان کرد: طرح تامین مالی جمعی که یکی از مدل‌های تامین مالی ایده‌ها و طرح‌های فناورانه است، با همکاری معاونت علمی و فناوری، شرکت فرابورس، سازمان بورس، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مرحله اجرایی رسیده است.

وی افزود: سال گذشته دستورالعمل طرح تامین مالی جمعی در شورای عالی بورس مصوب شد و بر اساس این مصوبه کار تحت نظارت‌های قانونی آغاز شد. در همین راستا یک کارگروه ۵ نفره برای ارزیابی و ارائه مجوز به متقاضیان تشکیل شده است.

مدل‌های تامین مالی جمعی

مدیر کل دفتر تامین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: تامین مالی جمعی، مدل‌های مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به تامین مالی جمعی خیریه، پاداش، بدهی و مبتنی بر سهام اشاره کرد. در این مدل، «تامین مالی جمعی مبتنی بر سهام» است.

مرفوع در ادامه تصریح کرد: در این مدل، سه گروه حقوقی شامل «متقاضی که برای تامین مالی طرح به عامل مراجعه می‌کند»، «عاملی که اقدام به تامین مالی جمعی می‌کند» و «نهاد مالی که بخشی از نظارت طرح را به عهده دارد و عامل فقط از طریق قرارداد با وی می‌تواند اقدام به تامین مالی کند»، نقش ایفا می‌کنند.

بنا به گفته مدیر کل دفتر تامین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عامل باید با نهاد مالی، قراردادی برای تامین مالی طرح مورد نظر منعقد کند و این قرارداد را به همراه سایر مدارک مورد نیاز از قبیل رزومه اعضای هیئت مدیره، مدارک ثبتی و مدل کسب و کار شرکت برای دریافت موافقت اصولی برای کارگروه ارسال کند.

سقف تعیین شده برای تامین مالی هر طرح ۲ میلیارد تومان است

وی همچنین تصریح کرد: سقف تامین مالی برای هر طرح، ۲۰ میلیارد ریال تعیین شده است. نهاد‌های مالی نیز توسط سازمان بورس تعیین شده اند و متقاضیان می‌توانند برای تامین مالی طرح به این نهاد‌ها مراجعه کنند. «شرکت‌های کارگزار»، «شرکت‌های تامین سرمایه»، «مشاوران سرمایه گذاری» و «سبدگردان ها» نهاد‌های مالی هستند که می‌توانند با احراز شرایط در این زمینه فعالیت کنند.

مدیر کل دفتر تامین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از احتمال ارائه مجوز به نهاد‌های مالی تا پایان خرداد خبر داد و گفت: نهاد‌های مالی واجد شرایط طبق ابلاغیه سازمان بورس اکنون می‌توانند برای اصلاح و اضافه کردن فعالیت در زمینه تامین مالی جمعی به آن، درخواست خود را به سازمان بورس ارائه کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به اینکه حداقل مفاد لازم برای انعقاد قرارداد بین عامل و نهاد مالی نیز اردیبهشت ماه مصوب شده است، عاملان می‌توانند برای انعقاد قرارداد با نهاد‌های مالی به آن‌ها مراجعه کنند.

مرفوع در ادامه بیان کرد: سکو (پلت فرم) تامین مالی توسط عامل ایجاد می‌شود و باید درخواست تامین مالی طرح را عاملان به سازمان بورس ارائه کنند و پیش بینی می‌کنیم که تا ۲ ماه دیگر چند پلت فرم، مجوز موافقت اصولی دریافت کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *