• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
 • 28 می 20
 • ربات

فین تک یک واژه مرکب از دو واژه Financial  به معنای مالی و Technology به معنای فناوری است. به عبارت دیگر، فین تک را می توانیم فناوری های مالی بدانیم. فناوری مالی عرصه ای نوین در خدمات پرداخت الکترونیک است و هدف آن، توسعه و پیشرفت هر نوع خدمات دهی خودکار مالی است. در اصل، ماموریت فین تک ، کمک به عملکرد بهتر شرکت ها، صاحبان کسب و کار و خدمات دهی بهتر به مصرف کنندگان است. فناوری مالی یا فین تک برای رسیدن به این هدف، دست به توسعه بسترهای ارتباطی میان ذینفعان، مصرف کنندگان و ارائه کنندگان خدمات زده است. با استفاده از نرم افزار و الگوریتم های تخصصی که در رایانه ها و به طور فزاینده ای در گوشی های هوشمند استفاده می شود، مدیریت عملیات، فرآیندها و زندگی خود را بهتر مدیریت می کند.

هنگامی که فناوری های مالی در قرن بیست و یکم ظاهر شد، این اصطلاح در ابتدا به تکنولوژی مورد استفاده در سیستم های پایه موسسات مالی اطلاق شد. از آن زمان تا به حال، تغییرات این صنعت به صورتی بوده که خدمات رسانی بیشتر به سمت مشتری محوری و به تبع آن تعریف مصرف کننده سوق پیدا کرده است. فناوری های مالی شامل هر نوآوری تکنولوژیک در زمینه اتوماسیون و بخش مالی، از جمله پیشرفت سواد مالی، مشاوره و آموزش، و نیز تسهیل مدیریت ثروت، وام دهی و قرض گرفتن، بانکداری خرده فروشی، جمع آوری پول، انتقال پول / پرداخت، مدیریت سرمایه گذاری و… می شود. فین تک همچنین شامل توسعه و استفاده از ارزهای رمزنگاری مانند بیت کوین نیز می شود.

فناوری های مالی فین تک

به طور کلی، خدمات فین تک ها در چند عرصه ارائه می شود:

 • خدمات پرداخت
 • بانکداری
 • ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین
 • مدیریت شخصی حساب های مالی
 • خدمات ارائه وام و خدمات مالی جمعی
 • نقل و انتقال پول در عرصه بین المللی یا رمیتنس
 • اینشورتک و بیمه الکترونیک (خدمات آنلاین بیمه)
 • رگ تک یا فناوری های قانون گذاری
 • ولث تک یا فناوری سرمایه گذاری و بورس

(هر یک از این عرصه ها را به زودی و به تفصیل، شرح خواهیم داد.)

فین تک های ایرانی در چه عرصه هایی ارائه خدمات می کنند

در ایران، استارتاپ هایی که در زمینه فین تک و فناوری های مالی در حال فعالیت هستند، بخش زیادی از خدمات مربوط به فین تک را ارائه می دهند. خدمات پرداخت، ارزهای دیجیتال و رمزنگاری شده و… از بخش های مورد توجه در این عرصه است.

فین تک های ایرانی که در زمینه پرداخت فعالیت می کنند:

شرکت های فین تک که ارائه دهنده فناوری های مالی در زمینه پرداخت الکترونیک هستند، با ایجاد درگاه های پرداخت اینترنتی و موبایلی، مسیر نقل و انتقال داخلی پول میان شرکت ها، سازمان ها و اشخاص حقیقی را ساده تر کرده اند. از جمله خدماتی که این استارتاپ های فین تک ارائه کرده اند، می توان به ایجاد کیف پول آنلاین، مدیریت حساب های مالی شخصی، برنامه ریزی حساب های مالی، پرداخت دوره ای قبض ها با استفاده از شناسه، اشخاص عادی، فروشگاه های آنلاین، مراکز خیریه، صندوق های قرض الحسنه، تورهای گردشگری، انجمن ها و هیئت های مدیره ساختمانی، شرکت های بیمه و…  اشاره کرد. در ادامه، تعدادی از این استارتاپ ها نام برده شده است.

زرین پال، Pay.ir، باهمتا، پی پینگ، سیناپس، جیبی مو، نکست پی، راهکارهای هوشمند پیراد، دنوپی، پی استار، تومن، آقای پرداخت، مه کارت، مانیکس، لینک تو پی، قبضینو، فون پی، فراپال، شارژ ریسلر، ژتون

فین تک های ایرانی که در زمینه مدیریت حساب های مالی فعالیت می کنند:

یکی از عرصه هایی که خدمات فین تک به خوبی توانسته جای خود را در آن باز کند، مدیریت حساب های مالی فروشگاه ها است. فناوری های مالی که در این زمینه فعال هستند، بر اساس Cloud Computing یا رایانش ابری و تکنولوژی پردازش ابری به ارائه خدمات می پردازند. به این معنا که اطلاعات و برنامه ها به جای آنکه تنها از طریق رایانه یا فولدر شخصی قابل دسترسی باشند، در فضایی در اینترنت نگهداری می شوند و صاحبان فروشگاه ها می توانند از طریق موبایل، به خدماتی همچون کنترل حساب های مالی فروشگاه از راه دور، نظارت بر دفتر حساب و کتاب فروشگاه، استفاده از روش های پرداخت الکترونیکی و… دسترسی داشته باشند. در ادامه، استارتاپ های فین تک که در زمینه مدیریت حساب های مالی فعالیت می کنند، معرفی شده اند.

حساب و کتاب، فاکتور کن، دخلتو، کسبه

مقاله مرتبط:

کاربرد پردازش ابری در صنعت بیمه

فین تک های ایرانی که در زمینه بانکداری فعالیت می کنند:

استارتاپ های فین تک که در زمینه بانکداری فعال هستند، همچون رابطی هوشمند، خدمات مربوط به انتقال وجه، خدمات مربوط به چک، صورت حساب تراکنش های دارنده حساب بانکی، گزارش حساب، خرید یا رزرو بلیط، دریافت و واریز وجه شخص به شخص، پرداخت قبض ها و خرید شارژ و اینترنت را برای کاربران آسان و در دسترس کرده اند.

موبایلت، نیلین، شبکه مالی اجتماعی پل، باجه

فین تک های ایرانی که در زمینه نقل و انتقال بین المللی پول فعالیت می کنند:

کشور ما به دلیل تحریم های سیاسی بین المللی، متحمل دشواری های زیادی در زمینه پرداخت شده است. افراد، شرکت ها، بانک ها و موسسات ایرانی در همه جای دنیا درگیر مشکلات بسیاری از جمله محدودیت در نقل و انتقال، پرداخت، صدور حواله های مالی و… شده اند. در این میان استارتاپ های فین تکی، توانسته اند، مسیری را در جهت ساده تر کردن نقل و انتقال بین المللی پول و خدمات بانکی بین المللی ارائه کنند. صدور مسترکارت، پرداخت با ویزا کارت، پرداخت با پی پال، خدمات ارزی دانشجویی، واریز معادل ریالی ارزها و… از جمله خدماتی است که این استارتاپ ها ارائه کرده اند.

Tehran Payment، Rmoney، Pay Pool، Iran Pay

فین تک های ایرانی که در زمینه خدمات ارائه وام و خدمات مالی جمعی فعالیت می کنند:

در میان استارتاپ های فین تکی، گاهی تمرکز بر امور خیریه، اعطای وام، ایجاد اندوخته سرمایه گذاری و… است. کارکرد این فین تک ها بر اساس تکنولوژی جمع سپاری یا Crowd Founding  است. به این صورت که حساب ها و هزینه های بسیار خرد و کوچک که دارندگان آن ها تمایل دارند آن ها را برای سرمایه گذاری در نظر داشته باشند، توسط این فناوری های مالی مدیریت می شود و در قالب وام، کمک های پولی و سرمایه، در اختیار استارتاپ ها، کارآفرینان، انجمن های مردم نهاد و جویندگان وام قرارمی گیرد.

رندینو، حامی جو، فاندینو، فاندوران

فین تک های ایرانی که در زمینه ارزهای دیجیتال خدمات ارائه می کنند:

فین تک هایی که در زمینه ارزهای رمزنگاری شده به ارائه خدمات می پردازند، شرایطی را ایجاد کرده اند که کاربران بتوانند، از طریق این رابط های هوشمند، سرمایه گذاری های خود در ارزهای دیجیتالی را مدیریت کنند و تغییرات نرخ هر ارز را پیگیری نمایند. امکان مدیریت خرید و فروش، ثبت و ذخیره تراکنش ها و مشاهده وضعیت حساب ارزی بر حسب تومان و… از جمله سرویس هایی است که فین تک های این حوزه به کاربران خود ارائه می کنند.

Coinex ، Need roid، بیت برگ، بیت گاه، فونیکس

فین تک های ایرانی که در زمینه اینشورتک فعالیت می کنند:

همانطور که در مقاله های پیشین درباره اینشورتک صحبت شد، این واژه از ترکیب insurance  به معنای بیمه و Technology به معنای فناوری تشکیل شده و بر ارائه الکترونیکی بیمه تمرکز دارد. شرکت هایی که در زمینه اینشورتک فعالیت دارند، خدماتی همچون مشاوره و خرید آنلاین بیمه نامه، تسهیل در انتخاب بیمه نامه، مقایسه محصولات بیمه ای شرکت ها با یکدیگر، قیمت دهی و… را به کاربران خود ارائه می دهند.

بیمه تایم، بید برگ، مرکوری، Esure.ir، بیمه کلیک، بیمیلاین، بیمیتو، بیمه بازار

فین تک های ایرانی که در زمینه فناوری های سرمایه گذاری / ولث تک به ارائه خدمات می پردازند:

فین تک هایی که در این حوزه فعال هستند، توانسته اند بخش زیادی از فعالیت های مربوط به بورس و سرمایه گذاری را به درون موبایل ها و اپلیکیشن های فعالان این عرصه منتقل کنند! امکان خرید و فروش اوراق بهادار، مدیریت خرید و فروش سهام، اطلاعات پردازش، وضعیت بازار سهام و… را به معامله گران بازار سرمایه ارائه کرده اند.

شادیاب، آسان بورس، ویکی نیکی، مدیریت سرمایه استلار، بدان

در مقاله های بعدی درباره هر یک از این استارتاپ ها گفتگو خواهیم کرد.

 

منبع:

۱٫ investopedia

۲٫ فین تک های ایرانی

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *