• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 11 می 20
  • ربات

احتمالا کلمه دونیت (Donate) را تا به حال شنیده یا خوانده اید. معنای لغوی این کلمه بخشیدن و اهدا کردن پول برای انجام یک کار خوب است. در این معنا دونیت کردن یا بخشیدن پول مفهومی قدیمی است. بخشیدن پول به خیریه ها، صدقه دادن به فقرا، و گلریزان های قدیمی همگی نوعی دونیت به شمار می آیند. اما چند سالی است که این مفهوم شکلی مدرن تر به خود گرفته است، گلریزانی را تصور کنید که در مقیاسی بسیار وسیع و برای کمک به کارهایی متنوع انجام شود!

دونیت

کراودفاندینگ (Crowd Funding) یا تامین سرمایه جمعی به روش هایی گفته می شود که برای تامین سرمایه لازم جهت انجام پروژه ای یا راه انداختن کاری از کمک های مردمی استفاده کنند. یعنی شما در تمام حالات و مثال های ذیل می توانید از این روش برای تامین سرمایه استفاده کنید:

– اگر ایده ای برای تاسیس یک کار نو دارید؛
– اگر می خواهید محصول جدیدی روانه بازار کنید؛
– اگر هنرمندی هستید که برای انتشار اثرتان به پول نیاز دارید؛
– و اگر می خواهید برای حل یک مشکل اجتماعی فعالیتی انجام دهید.

تامین سرمایه جمعی با روش های متنوعی انجام می گیرد. در بعضی روش ها به ازای کمک به پروژه شما سهمی از آن به فرد کمک کننده تعلق می گیرد، به این روش، روش مشارکتی می گویند. در بعضی روش های دیگر به ازای کمک جایزه ای به فرد کمک کننده اهدا می شود، این روش جایزه محور نامیده می شود. در روشی دیگر محصول یا نتیجه کار شما پیش خرید می شود. و نهایتا روشی که موضوع این مقاله است که همان اهدا کردن یا دونیت نامیده می شود. در این روش شما بدون اینکه چشم داشت بازگشت سرمایه و پول خود را داشته باشید از طرح و پروژه ای که به آن علاقه پیدا کرده اید حمایت می کنید.

در حال حاضر عملا تمام پروژه های تامین سرمایه جمعی اینترنتی اجرا می شوند و سایت های زیادی در تمام دنیا به عنوان پلتفرم هایی برای تامین سرمایه عمل می کنند. افراد با عضویت در سایت ها (با شرایطی که سایت به سایت متفاوت است) کمپین های خود را روی آن ها آغاز می کنند و تمام تلاش شان را به کار می گیرند تا با جلب توجه مردم در دنیای مجازی بتوانند کمک شان را برای اجرای پروژه جذب کنند.

از جمله سایت های موفق کراودفاندینگ در دنیا  می توان به سایت های Gofundme، Kickstarter، Indiegogo، Teespring، Kiva، Giveforward، Donorschoose، Crowdrise، Youcaring، Patreon اشاره کرد.

سرمایه جمع آوری شده از طریق کراودفاندینگ در سال ۲۰۱۲ حدود دو میلیارد و هشتصد میلیون دلار بوده و در سال ۲۰۱۴ به بالاتر از شانزده میلیارد دلار رسیده است. سرعت رشد استفاده از کراودفاندینگ در طی این سال ها بسیار تصاعدی و انفجاری بوده است.

با توجه به این حجم از رشد به نظر می رسد این روش به همین زودی به یکی از بزرگترین روش های تامین سرمایه برای هرکاری تبدیل شود. تا حدی که در جریان بحث های مرتبط با بدهی های کشور یونان، جوانی انگلیسی کمپینی برای جمع کردن پول برای تسویه این بدهی ها به راه انداخت که البته موفق نشد، اما شاید ده یا حتی پنج سال بعد چنین ایده ای هم قابل اجرا باشد!

HandsHands

وب سایت ها

حال قبل از اینکه بیشتر از این از بحث منحرف شویم به معرفی یکی از سایت های خارجی بسیار موفق در زمینه تامین سرمایه جمعی به روش اهدا می پردازیم. Gofundme یا به عبارتی پلتفرم تامین سرمایه جمعی رتبه اول بازدیدکننده را در بین کلیه سایت های کراودفاندینگ جهان داراست. این سایت اعلام کرده که تا به حال بیش از یک میلیارد دلار پول از طریق آن برای انجام پروژه های مختلف اهدا شده است. از کشورهای آمریکا، انگلیس، استرالیا، کل اتحادیه اروپا و کانادا می توان در این سایت کمپین ایجاد کرد و یا در کمپینی مشارکت نمود. نشریات و رسانه های معتبری همچون تایم، نیویورک تایمز، سی ان ان، فوربز و… با این سایت همکاری دارند. در قسمتی از سایت بعضی داستان های مربوط به کمپین های موفق اجرا شده را هم می توانید بخوانید. داستان خریدن یک ویلچر جدید برای ایبرا که ویلچرش شکسته بوده، داستان تامین هزینه های بیمارستان سام که بر اثر تصادف در آی سی یو بستری شده بوده، داستان تامین هزینه برای تهیه مکانی برای نگهداری از شترهایی که محل نگهداری قبلی شان در آتش سوخته بوده و…
در کشور ما نیز سال گذشته چندین پلتفرم برای تامین سرمایه جمعی راه اندازی شده اند که همه آن ها براساس روش دونیت یا اهدا فعالیت می کنند.

سایت ۲nate بدون هیچ محدودیتی برای انواع اهداف از راه اندازی یک کسب و کار تا پروژه های هنری و اجتماعی و خیریه اجازه راه اندازی کمپین را می دهد. تنها نکته ای که جدیدا به شیوه کارشان اضافه شده در نظر گرفتن اثر این پروژه هاست، یعنی مهم نیست موضوع پروژه چه باشد، اما باید اثر اجتماعی مثبتی برجای بگذارد.

سایت مهربانه تنها از پروژه هایی با اهداف اجتماعی و خیریه یا محیط زیستی حمایت می کند و تنها سازمان ها یا موسسه هایی که ثبت شده اند می توانند از طریق این سایت کمپین های تامین سرمایه خود را کلید بزنند.

سومین سایت، حامی جو است. این سایت تنها به کمپین های هنری اجازه ثبت شدن می دهد و از همکاری هنرمندان نیز برخوردار است.

اگر سرعت رشد استفاده از این روش در ایران هم به اندازه کل دنیا نجومی و سریع باشد، احتمالا خواهد توانست اثرات قابل توجهی در فضای کسب و کار ایران به وجود بیاورد و به جوانان ایده پردازی که از دانش و توان اجرایی خوبی برخوردار باشند امکان این را بدهد که ایده هایشان را با کمک مردم عملی کنند. البته لازمه رسیدن به این هدف بیان خوب ایده، عملی بودن، مفید بودن و جذاب بودن آن برای مردم است. و در واقع همین مساله موفقیت در جذب سرمایه از سوی مردم یک علامت خوب برای مورد علاقه بودن یک پروژه یا محصول هم می تواند باشد. در هر حال جهان به سرعت در حال تغییر است و هر روز بیشتر از دیروز قدرت از مراکز انحصاری بیرون آمده و بین مردم پخش می شود، حالا می توان برای تامین سرمایه به جای بانک ها یا افراد سرمایه دار سراغ خود مردم رفت و چه چیزی می تواند جالب تر از این باشد؟

شما همراهان ویندوزسنتر چه پلتفرم هایی برای دونیت می شناسید؟

اشتراک گذاری…

#بخشش #برنامه نویسی #دونیت #کمک جمعی برای انجام یک پروژه #مفهوم دونیت کردن

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *