• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 20 می 20
  • ربات

سبحانی همچنین تاکید کرد: تیم‌های فنی اکوسیستم استارت‌آپی در ایران بسیار پرقدرت ظاهر شده‌اند که یکی از نقاط قوت این فضا به شمار می‌رود.  از سوی دیگر مشکلات زیادی در کشور داریم که استارت اپ‌ها می‌توانند راه حل‌های متنوع و گسترده‌ای را برای آنها ایجاد کنند، مشکلاتی که کسب و کارهای قدیمی نتوانستند برای آنها راه حلی پیدا کنند. موضوع بعدی هم این است که به دلیل اینکه ایران بازار بزرگی دارد، جذابیت بالایی دارد و یک شرکت جدید با ایده های جدید می تواند فعالیت خوب و گسترده ای در ایران داشته باشد.

مهشاد سبحانی، مدیرعامل و بنیان گذار ایده هاب در گفت وگو با خبرنگار فابانیوز درباره فعالیت این شرکت و همچنین اکوسیستم استارت اپی در کشور گفت:  ایده هاب، یک بستر جذب سرمایه برای شرکت های نوپا و استارت آپ ها است. هدف ما در ایده هاب این است که استارت آپ های ایرانی که محصولات و یا خدمات نوآورانه دارند به مرحله تجاری سازی برسند و بتوانند پولی که برای این کار لازم دارند را از طریق سرمایه گذاری های کلان و خرد جذب کنند.

 

وی افزود:‌بر همین اساس، ما شاهد یک فضای خالی در بازار اکوسیستم استارت آپ ها بودیم و برهمین اساس در تلاش هستیم تا با فعالیت هایی که انجام می دهیم این فضای خالی را از بین ببریم. اوایل اسفند سال گذشته کار خود را آغاز کردیم، در آن زمان جذب سرمایه خرد سهام محور قانونی نشده بود و به همین خاطر ما اولین کمپین های ایده هاب بر اساس پاداش محور را آغاز کردیم و با پنج شرکت فعالیت خود را آغاز کردیم.

 

عدم تقارن اطلاعاتی در اکوسیستم استارت آپی ایران

 

سبحانی افزود: این ۵ شرکت در واقع پیش فروش پروتوتایپ های صنعتی را به مشتریان خود آغاز کردند و به مدت سه ماه کمپین باز داشتند و از این ۵ شرکت سه شرکت به موفقیت رسیدند. عمده تلاش ما در این دوره زمانی این بود که ببینیم بازار ایران تا چه اندازه به کراود فاندینگ جواب می دهد چرا که نسبتا موضوع جدیدی است و پیش از آن هم پلت فرم هایی که این ایده را عملی کرده بودند به صورت خیرخواهانه در این عرصه فعالیت می کردند.

 

وی تاکید کرد: در این دوره زمانی همچنین شاهد یک خلاء دیگر در بازار ایران بودیم و آن هم نبود بخش ارزش گذاری و بسته ارزیابی صلاحیت (Due Diligence) استارت آپ‌ها است. به این ترتیب که یک عدم تقارن اطلاعاتی بین سرمایه گذار و کارآفرین در بازار ایران وجود دارد که این را یک شخص سوم باید برطرف کند.

 

مدیرعامل ایده هاب گفت:‌ما در شرکت ایده هاب تصمیم گرفتیم این خلاء را برطرف کنیم، به این صورت که استارت اپ ها به شرکت ایده هاب مراجعه می کنند و در مرحله نخست این استارت آپ ها غربالگری می شوند و در مرحله بعدی با استارت آپ هایی که تصمیم به همکاری می گیریم، وارد شفاف سازی می شویم.

 

هدف ایده هاب کاهش دغدغه سرمایه گذاران وافزایش تجربه استارت‌آپ هاست

 

وی افزود: از سوی دیگر هدف ما تلاش برای کاهش دغدغه های سرمایه گذاران و از طرف دیگر برطرف کردن مساله عدم وجود تجربه در کارآفرین ها است به این صورت که کمک هایی را به آنها ارائه میکنیم تا بتوانند آمادگی بهتری در مقابل سرمایه گذار داشته باشد.

 

سبحانی تاکید کرد: همچنین تا به امروز ۲۵ پروژه مشاوره و قیمت گذاری را انجام داده ایم که همه این استارت آپ ها اکنون آماده جذب سرمایه هستند، هفته گذشته کراودفاندینگ در ایران قانونی شد و ما بسیار از این موضوع خوشحالیم چرا که فعالیت های خوبی در این زمینه تاکنون انجام داده ایم.

 

وی افزود: فکر میکنم اکنون در زمینه استارت اپ ها با رشد قابل قبولی مواجه هستیم و در فاز رشد قرار داریم و شاید در مقایسه با اروپا و آمریکای شمالی کمی عقب تر باشیم ولی رسیدن به سطح جهانی اصلا کار دشواری نیست و می توانیم به راحتی به سطح رشد و توسعه بین المللی در این زمینه برسیم و همین موضوع فرصت های بسیار زیادی را برای اکوسیستم استارت آپی در کشور فراهم می کند.

اکوسیستم استارت آپی ایران در ۵ سال آینده بالغ می شود

 

سبحانی درباره پیش بینی آینده اکوسیستم استارت اپی در کشور گفت: من فکر میکنم اکوسیستم استارت اپی در کشور طی ۵ سال آینده بالغ می شود و این بالغ شدن باعث می شود که کمی باثبات تر شود و مردم بیشتر به این فضا اعتماد کنند و افراد بیشتری وارد این عرصه شوند. ممکن است این سوال مطرح شود که این فضا چگونه بالغ می شود، پاسخ این است که امروز ما از نظر رگولاتوری همچنان مشکل داریم و قانون گذاری های ما خیلی دیرتر از کارآفرینی ما صورت می گیرد. البته این مشکل در همه جای دنیا وجود دارد اما در ایران این فاصله بسیار زیاد است چرا که بحث استارت آپ ها در ایران بسیار تازه و نو است و فکر میکنم تا حدود ۵ سال آینده این فاصله کمتر شود.

 

وی افزود: همچنین فکر میکنم در سال های آینده بازیگران جدیدی وارد عرصه اکوسیستم استارت آپی می شوند که تاثیرگذاری قابل توجهی بر سطح زندگی مردم خواهند داشت. به طور مثال اگر به دنبال راه اندازی شهر هوشمند هستیم، شاهد آن خواهیم بود که شهر ما هوشمندتر خواهد شد و از حالت جزیره ای خارج خواهیم شد و از طرف دیگر برای کارآفرین هایی که خیلی خوب کار می کنند نیز شاهد ارتقای سطح جذب سرمایه خواهیم بود.

 

سبحانی همچنین تاکید کرد: تیم های فنی اکوسیستم استارت آپی در ایران بسیار پرقدرت ظاهر شده اند که یکی از نقاط قوت این فضا به شمار می رود.  از سوی دیگر مشکلات زیادی در کشور داریم که استارت اپ ها می توانند راه حل های متنوع و گسترده ای را برای آنها ایجاد کنند، مشکلاتی که کسب و کارهای قدیمی نتوانستند برای آنها راه حلی پیدا کنند. موضوع بعدی هم این است که به دلیل اینکه ایران بازار بزرگی دارد، جذابیت بالایی دارد و یک شرکت جدید با ایده های جدید می تواند فعالیت خوب و گسترده ای در ایران داشته باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *