• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 12 می 20
  • ربات


من از طریق کراودفاندینگ یک دوربین دیجیتال خریدم. کراودفاندینگ یا همون سرمایه‌گذاری جمعی / به انگلیسی Crowdfunding / یعنی اینکه می‌خوای یه چیزی خلق کنم ولی پول نداری و از مردم می‌خوای که مشارکت کنن تا پول رو جمع کنی. یعنی خلق‌کردنِ اون قضیه به پول زیادی نیاز داره که تو الان نداری و به مردم می‌گی اگه بهم پول بدین منم همچین کاری می‌کنم و این کار خیلی خوبه و به نفع شما و همه هستش. پیش‌نیاز هر کمپین موفق قضیه اینه که اعتماد مردم رو جلب کنی. حالا باهام بیا تا راه‌وچاه یک کمپین خوب رو بهت نشون بدم. اجرای موفق یک کمپین کراودفاندینگ شیش مرحله داره:

 

۱) قصه‌ت رو برای مردم تعریف کن.

باید بهشون بگی این چیزی که می‌خوای خلق کنی ایده‌ش از کجا اومده و می‌خوای باهاش چیکار کنی و چه نفعی برای اونا و یا جامعه داره. دقیق بهشون بگو که چقدر نیاز داری و این پول قراره صرف چی بشه. و بگو چرا برای این قضیه خیلی هیجان داری و می‌خوای که هرچه زودتر این رویا رو به حقیقت تبدیل کنی. این قضیه یه جورایی نشون می‌ده که شما راجع به این قضیه فکر کردی و الکی نیومدی یه پولی جمع کنی و بری. شما زمانی می‌تونی حمایت دیگران رو جلب کنی که بهشون نشون بدی واقعن چقدر انگیزه داری. خلاصه اینکه این قسمت رو هرچی بیشتر بهش بها بدی، باورپذیری رویای شما هم بیشتر می‌شه. داستانِ پشتِ ایده‌تون و خودتون رو به یک شکل جذاب برای مردم تعریف کن. یه نکته‌ی مهم استفاده از المان‌های تصویری جذاب و مرتبط هستش. اگه بتونی ویدیوی خوبی از خودت و این کمپین پر کنی که عالی‌تر از هر چی.

 

۲) به مردم بگو که چه پاداش یا بازخوردی براشون در نظر گرفتی.

به هرحال آدم‌ها زمانی باهات مشارکت می‌کنن که قانع بشن کاری که می‌خوای انجام بدی ارزشش رو داره و یه نفعی براشون داره. یه پاداشی تعیین کن که واقعن ارزش مشارکت و حمایتِ مردم رو داشته باشه. و یادت باشه چیزی نگی که بعدن نتونی انجام بدی. توی این قسمت خلاق باش و سعی کن چیزهای خاص و هیجان‌انگیزی رو بهشون پیشنهاد بدی. مثلن اگه یه فیلم قراره بسازی، اکران خصوصی رو بهشون پیشنهاد بده، یا نسخه‌ی بدون سانسور فیلم رو بهشون بده، یا هرچی که به ذهنت می‌رسه. ولی سر قولت بمون. پس واقع‌بینانه به قضیه نگاه کن و فراموش نکن که فرآیند تحویل و پست ممکنه بیشتر از اون چیزی که فکر می‌کنی وقت و انرژی ببره.

 

۳) هدف مالی تعیین کن.

نمی‌دونم در جریانش هستی یا نه ولی کراودفاندینگ معمولن اینجوریه که اگه همه‌ی پولِ هدف‌گذاری‌شده رو جمع نکنی، هیچی دستتو نمی‌گیره. یعنی سیستمش یاهمه‌چی‌یا‌هیچی هستش. البته بعضی پلتفرم‌های کراودفاندینگ مثل ایندیگوگو مدلشون فرق می‌کنه کمی. اونجا هرچی جمع کردی مالِ خودته.

توی این قدم خیلی مهمه که مقدار پولی که برای جمع کردن پروژه‌ نیاز داری رو محاسبه کنی و بهتره برای خودت یه تخمینی بزنی که چند نفر ممکنه مشارکت کنن. ممکنه بتونی با کمپینی که راه انداختی توجه آدم‌های جدید رو جلب کنی، ولی بیا واقع‌بین باشیم، بیشتر توجهی که بهت میشه باید از طرف کسانی باشه که تو رو می‌شناسن. پس قبل از شروع کمپین برو سراغ دوستان و آشنایان. و فراموش نکن که هدفِ مالی رو نمی‌تونی وسطای کمپین عوض کنی.

 

بیشتر بدانید

توی ایران هم پلتفرم‌ها و سایت‌های کراودفاندیگ دارن کم‌کم جون می‌گیرن و چندوقتی هست که شروع به کار کردن. حامی‌جو و دونیت دوتا از اونایی هستن که دارن نسبتاً خوب کار می‌کنن.

توی خارج هم سایت‌های کیک‌استارتر و ایندی‌گوگو از خفن‌های قضیه هستن. بعضن دیده شده کمپین‌هایی که توی این سایت‌ها تعریف شدن سیزده میلیون دلار سرمایه، یعنی بیشتر از بیست و پنج هزار برابرِ هدفِ مالی تعیین‌شده مشارکت مردمی جذب کردن. پس اگه هدفتون پتانسیل جهانی داره به این سایت‌ها هم یه نگاهی بندازید.

 

۴) یه کاری کن کمپین سر و صدا کنه!

برای اینکه به همه بگی «آی ملت، بیاید این کمپین من رو ببینید! می‌خوام فیلان کار رو بکنم و به مشارکت مالی شما نیاز دارم.» چند تا راه بهت پیشنهاد می‌کنم:

  • از شبکه‌های اجتماعی استفاده کن و قضیه رو همه‌جا پست کن.
  • اگه دوستی، آشنایی توی روزنامه‌ای، نشریه‌ای، جایی داری؛ یا اینکه یک دوست سلبریتی توی اینستاگرام یا توییتر داری ازشون بخواه که کمپین شما رو یه جوری تبلیغ کنن که زیاد هم تبلیغی نباشه.
  • اگه لازم شد یک نشست زنده برگزار کن و به علاقه‌مندان بگو جمع شن تا قضیه رو حضوری براشون تشریح کنی. بعضی‌ها فی‌نفسه حضوری دلبرتر هستن خب.

فراموش نکن که کمپین بدون تعهد صددرصدی شما موفق نمی‌شه، پس یادت باشه که خیلی کار داری و باید خیلی براش تلاش کنی. همیشه آنلاین باش و جواب هر سوالی رو بده.

 

۵) مشارکت‌کننده‌ها رو در جریان پیشرفت پروژه بذار.

اگه زودبه‌زود مشارکت‌کننده‌ها رو در جریان ماجرا نذاری علاقه و شورشون رو از دست می‌دن و احتمال اینکه مشارکت بیشتری جمع کنی کمتر می‌شه. خوشبختانه همه‌ی پلتفرم‌های کراودفاندینگ یه سیستم خودکاری دارن که پیشرفت پروژه و درصد جمع‌شده رو نشون می‌ده. من هم برای دوربینم این کار رو کردم ولی چون از پلتفرم‌های کراودفاندینگ استفاده نکردم خودم این پیشرفت رو به صورت تصویری نشون می‌دادم. این شکلی:

من کمپین رو دوهفته‌ای پیش‌بینی کرده بودم ولی چهار روزه جمع شد.

 

۶) به قولی که دادی عمل کن.

کمپین‌های کراودفاندینگ اونجا تموم نمی‌شن که مبلغ هدف‌گذاری‌شده جمع می‌شه، بلکه اونجا کار تمومه که خالق کمپین به تعهداتش عمل کنه. اتمام پروژه یعنی این.

 

عکس اصلی این مطلب رو از سایت استاک‌اسنپ برداشتم که عکس‌های رایگان گذاشته برای استفاده‌ی عموم. این هم لینک منبعش:

https://stocksnap.io/photo/E5RETXVN7R

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *