• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 16 می 20
  • ربات

جذب سرمایه جمعی یاCrowdfunding  از دو واژه crowd به معنای انبوه مردم و funding به معنای تامین سرمایه تشکیل شده است. جذب سرمایه جمعی در واقع کمپینی جهت دریافت حمایت مالی افراد مختلف جامعه به خصوص کاربران اینترنت از یک پروژه از طریق پرداخت بخشی از سرمایه مورد نیاز برای اجرای آن پروژه است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، کراود فاندینگ برای حمایت از هنرمندان، استارتاپ ها و صاحبان ایده و کسب و کارهای نوپا مناسب است. در یک پروژه کراود فاندینگ کارآفرین یا صاحب ایده، ایده خود را مطرح کرده و کمپین خود را راه اندازی می کند و افراد و گروه ها از طریق حمایت های مالی خود سرمایه مورد نیاز وی را تامین می کنند. بنابراین در یک پروژه کراود فاندینگ سه گروه مشارکت دارند: صاحب ایده که شروع کننده پروژه است، افراد یا گروه هایی که ایده را حمایت می کنند، سامانه (پلتفرم) ای که این دو گروه را برای اجرای پروژه گرد هم جمع می کند.

به طور کلی این نوع سرمایه گذاری به سه شکل صورت می پذیرد:

سرمایه گذاری پاداشی: کارآفرینان محصول پیش ساخته خود را به فروش می رسانند تا ازاین طریق هزینه راه اندازی کسب و کار خود را بدون تقسیم سهام به مرحله اجرا برسانند.

دونیشن یا کمک بلاعوض: در این حالت سرمایه ای که افراد پرداخت می کنند به منزله کمک است و بازگشت مالی برای سرمایه گذار انجام نخواهد شد. این روش بیشتر برای کارهای خیریه کاربرد دارد.

سرمایه گذاری سهامی: در سرمایه گذاری سهامی افراد و گروه ها پس از اهدای سرمایه مشمول دریافت سهم از کسب و کار سرمایه گذاری شونده می شوند.

در سال ‌های اخیر کراودفاندینگ در دنیا به عنوان یک روش جذب سرمایه به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری ایده‌ها از این طریق به مرحله راه ‌اندازی رسیده ‌اند. تا جایی که در سال ۲۰۱۳ مجموعا ۵٫۱ میلیارد دلار در دنیا از این طریق برای کمپین‌ های مختلف جمع ‌آوری شد.

 

برخی نمونه های موفق کراود فاندینگ در دنیا 

یکی از موفقیت های بزرگ سایت کیک استارتر، ساعت هوشمند pebble است که در طی ۳۷ روز توانست بیش از ۱۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. این ساعت مجهز به سیستم عامل پبل است و قابلیت ارتباط با دستگاه های android و ios را از طریق بلوتوث دارد Pebble اولین سری از ساعت های هوشمند خود را ۱۰ ماه بعد از کمپین کراودفاندینگش به افراد تحویل داد.

 

کنسول بازی اویا یکی دیگر از موارد موفق کراود فاندینگ است که از طریق کیک استارتر و در مدت ۲۹ روز ۸٫۵ میلیون دلار برای انجام پروژه خود به دست آورد. اویا ۱۰ ماه بعد از جذب سرمایه کنسول های بازی را که به عنوان پاداش به حامیانش وعده داده بود به آنها تحویل داد.

 

سایت های معروف کراودفاندینگ

 

در حال حاضر سایت های موفق کراودفاندینگ متعددی برای تامین منابع مالی کارآفرینان و استارت آپ ها وجود دارند که تاکنون برای استارت آپ های زیادی در کشورهای اروپایی و آمریکایی جذب سرمایه کرده اند. استارت آپ هایی که با جذب سرمایه از همین طریق از یک ایده اولیه به کسب و کاری موفق تبدیل شده اند و دربالا به تعدادی از آن ها اشاره شد. تعدادی از معروف ترین این سایت ها عبارتند از:

 

Kickstarter, Indiegogo, Crowdfunder, Rockethub, Crowdrise, Somolend.

 

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *