• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 11 می 20
  • ربات


کراود فاندینگ یا جذب سرمایه جمعی به انگلیسی Crowdfunding نوشته می شود. دو واژه ی crowd به معنای انبوه مردم و funding به معنای تامین منبع مالی، سرمایه گذاری این لغت را تشکیل می دهند و از روی همین لغات می تواند به مفهوم آن پی برد.

کراود فاندینگ یا جذب سرمایه جمعی در عمل کمپینی برای دریافت حمایت مالی افراد یک جامعه از یک پروژه می باشد. افراد در این کمپین مبلغ دلخواه خود را از طریق پلت فرم اجرایی کمپین برای حمایت از پروژه ای خاص، واریز می کنند. مفهوم عملی ضرب المثل معروف قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.

کراود فاندینگ چیست؟

کراود فاندینگ برای پشتیبانی مالی از هنرمندان، مخترعان، استارتاپ ها و ایده پردازان و یا حتی ایده های خیرخواهانه مناسب است. در یک درخواست کراود فاندینگ صاحبان ایده پرداز، توضیحات خود را مطرح کرده و کمپین کراودفاندینگ خود را راه آغاز می کند و اشخاص یا گروه ها برای حمایت مالی با رقم دلخواه کمک می کنند. تمام این مراحل در وب سایتی که برای کراودفاندینگ طراحی شده انجام می گردد.

پس بطور کلی در انجام یک پروژه ی کراود فاندینگ سه دسته از افراد حضور دارند:

صاحبان ایده ها یا هر فردی که برنامه ای خاص، برای شروع یک پروژه کراودفاندینگ داشته باشد.
افراد حقیقی یا حقوقی که ایده را حمایت می کنند.
سیستمی که این دو دسته را برای اجرای کراودفاندینگ کنار هم قرار می دهد.

کراودفاندینگ با اهداف زیر می تواند انجام شود:
سرمایه گذاری به امید دریافت سود یا سهمی از پروژه در آینده.

پرداخت سرمایه در ازای دریافت یک نمونه از محصول یا خدمات در آینده.

کمک انسان دوستانه و بلا عوض تا آن پروژه کراودفاندینگ مورد نظر به مرحله اجرا برسد. این حالت معمولا با اهداف خیر خواهانه انجام می شود.
کراود فاندینگ در سالها گذشته در دنیا توانسته رکورد های قابل توجهی از خود بجای بگذارد. مثلا در سال ۲۰۱۳ برای کمک به پروژه های مختلف در وب سایت های کراود فاندینگ بیش از ۵ میلیارد دلار جمع آوری شد. برای مثال یکی از پلت فرم های معروف بین المللی برای کراود فاندینگ kickstarter.com کیک استارتر یکی از معروفترین و محبوبترین سایت های جمع سپاری برای پیدا کردن بودجه جهت اجرای پروژه های خلاقانه برای ایجاد زندگی بهتر است. کیک استارتر از آپریل سال ۲۰۰۹ به عنوان یک شرکت عام المنفعه امریکایی شروع به کار کرده است. کیک استاتر توانسته است ۲ میلیارد دلار سرمایه در راستای اجرای ۲۵۷۰۰۰ ایده خلاقانه جذب کند و در کارنامه خود ثبت کند.

کراود فاندینگ چیست؟

در ایران نیز پروژه های جذب سرمایه جمعی انجام شده است.

از وب سایت های کراود فاندینگ می توان به سایت حامی جو اشاره کرد.

وب سایت حامی جو بر اساس اجرا پروژه های کراود فادینگ طراحی شده است.

hamijoo.com

از دیگر وب سایت های کراود فاندینگ ایرانی می توان از دونیت اسم برد.

دونِیت یک پلتفرم کراود فاندینگ ایرانی است که در حال حاضر بر روی تامین سرمایه پروژه هایی که تاثیرات اجتماعی دارند، تمرکز کرده است.

۲nate.com

یکی دیگر از وب سایت های کراودفاندینگ سایت فاندلی می باشد.

fundly.ir

و همینطور وب سایت فاندوران نیز در زمینه اجرای پروژه های کراود فاندینگ فعالیت می کند.

fundorun.com

منبع: http://www.minikar.com

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *