• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 11 می 20
  • ربات

قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.

به گزارش «سایت تخصصی ایسفا» به نقل از «حامی جو»، یکی از بزرگترین دغدغه کسانی که تحصیلات و تخصص ساخت فیلم کوتاه دارند، پیدا کردن اسپانسر برای ساخت فیلمشان است. حتی فیلم های سینمایی هم تلاش زیادی برای جذب اسپانسر انجام می دهند و گاهی اوقات مجبورند دقایقی نه چندان کوتاهی از فیلم را به تبلیغ اسپانسرشان اختصاص بدهند که به تازگی صدای هواداران سینما را هم درآورده است.

کراود فاندینگ به روشی از جذب سرمایه می‌گویند که تعداد زیادی از افراد، از یک ایده یا طرح حمایت می‌کنند. برای این که معنای کراود فاندینگ  را درک کنیم، بهتر است یک مثال بزنیم. تصور کنید که یک مخترع می‌خواهد ایده جدیدی را به تولید برساند. اما هزینه کافی برای این کار ندارد. شخص نیز بخواهد به جای وام گرفتن یا دریافت اسپانسرهای مالی که در تولید ایده مداخله می‌کنند، از روش کراود فاندینگ یا جذب سرمایه جمعی استفاده کند.
در این روش، از طریق یک بستر مانند حامی‌جو سایت کراودفاندینگ ایرانی, ایده خود را مطرح می‌کند و در ازای آن برای حامیان پاداش‌هایی در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال بلیط کنسرت، تئاتر یا اکران خصوصی اثر خود را در کنار هنرمندان برای حامیان در نظر می‌گیرد. یا  برای مخترعان، می‌تواند خدمات خود را از بعد از اجرای پروژه با رقمی کمتر و به نسبت میزان حمایت در نظر بگیرند.
در نتیجه، حامیان در مدت زمان ۳۰ تا ۹۰ روز از پروژه حمایت مالی می‌کنند و منتظر اجرای پروژه و دریافت خدمات خود می‌مانند. در این صورت، هم ایده‌های خلاق اجرا شوند و هم حامیان از حمایت خود سود ببرند.

کراودفاندینگ چیست؟

تعریف دقیق تر از کراود فاندینگ

در واقع کراود فاندینگ از دو لغت کراود (Crowd) به معنای انبوه مردم و فاندینگ (Funding) به معنای “تامین سرمایه” تشکیل شده است. شاید بتوان کراود فاندینگ را به صورت ”تامین سرمایه از طریق گروهی از افراد“ یا تامین سرمایه ی مردمی ترجمه کرد.
کراود فاندینگ در واقع به منظور حمایت مالی از هنرمندان، کارآفرینان، صاحبان ایده و استارتاپ ها به وجود آمده است. میتوان کراودفاندینگ را یکی از راه های نجات صنعت، تکنولوژی و هنر یک جامعه دانست. در یک پروژه ی کراودفاندیگ، فرد کارآفرین یا هنرمند، کمپین خود را ایجاد کرده و مردم از طریق حمایت های مالی خود (حتی به مقادیر بسیار اندک) سرمایه ی مورد نیاز وی را فراهم کرده و او را از فرایند بسیار دشوار جذب سرمایه از مراکز دولتی و یا خصوصی بی نیاز می کنند. به همین دلیل فرد کارآفرین یا هنرمند می تواند با خیالی آسوده تر و با تمرکزی بیشتر بر روی پروژه ی خود کار کند.
نکته ی مهمی که نباید از آن بگذریم این است که در یک پروژه ی کراودفاندینگ فرد حمایت کننده نیز می تواند از مزایای ویژه ای برخوردار شود. اولین و مهمترین ارزشی که کراودفاندینگ ایجاد می کند این است که با هزینه ای کم می توان کمک بزرگی به چرخه ی اقتصادی، هنر و صنعت کشور کرد. از طرفی در برخی از پروژه ها، فرد صاحب کمپین امکانات ویژه ای را برای حامیان خود در نظر می گیرد. به عنوان مثال به آنها تعهد می دهد که بعد از تولید یک محصول خاص، آن را با قیمتی پایین تر و یا با شرایطی ویژه در اختیار حامیان مالی خود قرار دهد.

کراودفاندینگ جایگزین اسپانسر برای فیلم کوتاه

یکی از تازه ترین روش هایی که توانسته جایگزین مناسبی برای ساخت فیلم کوتاه باشد، کراودفاندینگ یا جذب سرمایه جمعی است. گواه این مطلب، شش فیلم کوتاهی است که توانسته اند سرمایه شان را از طریق سایت حامی جو جذب کنند.کیک استارتر و ایندی گوگو به عنوان اولین سایت هایی که در این حوزه کار کرده اند نیز در این زمینه موفق بوده اند و کارگردانان و فیلمسازان زیادی توانسته اند سرمایه مورد نیازشان را از طریق این دو سایت، جذب کنند. در این روش، نه تنها خود فیلم و نام آن شناخته می شود، بلکه می توانید از جذاب و خلاقانه بودن ایده نیز استفاده کنید. همچنین می توانید با کسانی که می توانند در پروژه شما مشارکت کنند و ایده فیلم شما را روی سایت می بینند، ارتباط برقرار کنید.
در حال حاضر وب سایت حامی جو با رویکردی حمایتی فعالیت خود را آغاز کرده و قصد دارد در بستری اینترنتی، فرآیند کراودفاندینگ را در ایران اجرایی کند. در مطالب بعدی توضیحات بیشتری در این زمینه منتشر خواهد شد.

برچسب ها: اسپانسرحامی جوسایت تخصصی ایسفاکراود فاندینگ

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *