• ربات کراودفاندینگ دات‌آی‌آر
  • 18 می 20
  • ربات

برترین ها – ترجمه از حمید پاشایی: در چند سال گذشته، شاهد افزایش تعداد شرکت های خصوصی بوده ایم که ارزش آن ها به یک میلیارد دلار می رسد؛ شرکت هایی که در اصطلاح به آن ها «یونیکورن» می گویند.

ولی با اینکه استارتاپ های زیادی یونیکورن می شوند، دسته جدیدی از استارتاپ ها به وجود آمده است: شرکت های «دکاکورن» که ارزش آن ها به بیش از ۱۰ میلیارد دلار می رسد.

این ها اوبرها و ایربی‌ان‌بی های جهان هستند، استارتاپ هایی که تمام تلاش خود را می کنند تا شرکت هایی خصوصی باقی بمانند و مدام به دنبال سرمایه های میلیونی بیشتر در ارزش گذاری های بالاتر و بالاتر هستند.

در ادامه استارتاپ های آمریکایی که ارزش آن ها بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار است را معرفی می کنیم.

۷٫ دراپ باکس (Dropbox)

ارزش گذاری: ۱۰ میلیارد دلار

مدیرعامل: درو هیوستون

 

 7 استارت آپ موفق جهان را بشناسید

دراپ باکس در سال ۲۰۱۴ بعد از دریافت سرمایه ای ۶۱۷ میلیون دلاری به ارزش ۱۰ میلیارد دلار رسید. از آن زمان، این کمپانی تمرکز خود را به سمت مشتریان تجاری تغییر جهت داده و سال گذشته سرویس تجاری خود را ارائه کرد.

این شرکت در سال ۲۰۱۶ هزینه های خود در زمینه کارکنان را کاهش داد، چیزی که ۲۵ هزار دلار در سال برای هر کارمند خرج روی دست شرکت می گذاشت. با این که دراپ باکس جزئیات مالی خود را فاش نمی کند، ولی گفته می شود که در سال ۲۰۱۶ بیش از ۵۰۰ میلیون دلار درآمد کسب کرد. درو هیوستون مدیرعامل دراپ باکس در ماه ژوئن ۲۰۱۷ اعلام کرد که این شرکت هم اکنون جریان نقدینگی مثبتی دارد، که برای یک کمپانی تکنولوژی با رشد سریع نقطه عطف مهمی است.

 

۶٫ پینترست (Pinterest)

ارزش گذاری: ۱۱ میلیارد دلار

مدیرعامل: بن سیلبرمن

 

 7 استارت آپ موفق جهان را بشناسید

در ماه می ۲۰۱۵، پینترست سرمایه ای به مبلغ ۵۳۳ میلیون دلار از سرمایه گذارانی همچون شرکت های اندریسن هوروویتز، فرست مارک و گلدمن ساکس جمع آوری کرد، که ارزش این شرکت سن فرانسیسکویی را به ۱۱ میلیارد دلار رساند.

این پلتفرم کشف مجازی و پین کردن بیش از ۱۷۵ میلیون کاربر فعال ماهانه داد، که بیشتر از نیمی از آن ها بین المللی هستند. این شرکت در ماه های اخیر تمرکز خود را به بازارهای خارجی مثل بریتانیا، فرانسه، آلمان، ژاپن و برزیل گسترش داده است، و تبلیغات روی پلتفرم خود را دو برابر کرده است. در ماه آگوست ۲۰۱۶، پینترست سرویس بوکمارک آنلاین اینستاپیپر (Instapaper) را خریداری کرد.

در سال ۲۰۱۶ شایعاتی به گوش می رسید که پینترست در لبه سهامی عام شدن قرار داشت، و در ماه اکتبر همان سال این شرکت اولین مدیر ارشد مالی خود را معرفی کرد، که نشانه ای بر این موضوع بود که پینترست یک قدم به عرضه اولیه سهام نزدیک تر شده است.

 

۵٫ اسپیس اکس (SpaceX)

ارزش گذاری: ۱۲ میلیارد دلار

مدیرعامل: ایلان ماسک

 

7 استارت آپ موفق جهان را بشناسید 

بعد از جذب ۱ میلیارد دلار سرمایه از سوی شرکت های فیدلیتی و گوگل در ژانویه ۲۰۱۵، شرکت اسپیس اکس متعلق به ایلان ماسک به ارزش ۱۲ میلیارد دلار رسید.

کمتر از یک سال بعد، اسپیس اکس موشک فالکون ۹ را به فضا پرتاب کرد، ماهواره ای را رها کرد و بعد سالم به زمین بازگشت. موفقیت این پرتاب و فرود ثابت کرد که استفاده مجدد از موشک های گران قیمت به جای سقوطشان در اقیانوس امکان پذیر است.

ولی ۲۰۱۶ سال پر چالش تری برای این کمپانی بود. در ماه سپتامبر، یک موشک اسپیس اکس در حیت تست پرتاب منفجر شد، و ماهواره ای که فیسبوک قصد داشت کرایه کند را نابود کرد. از آن زمان، اسپیس اکس راه اندازی سیستم موشکی قدرتمندتر دیگری (فالکون هِوی) را به تأخیر انداخته است. همچنین این شرکت ارسال موشکی با خدمه فضانوردان ناسا را نیز تا سال ۲۰۱۸ به تعویق انداخته است.

 

۴٫ وی وُرک (WeWork)

ارزش گذاری: ۱۸ میلیارد دلار

هم مؤسسان: میگل مک کلوی و آدام نیومن

 

 7 استارت آپ موفق جهان را بشناسید

استارتاپ فضای کار اشتراکی وی وُرک در ماه مارچ گذشته با جذب ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه از شرکت سافت بانک، به ارزش ۱۸ میلیارد دلار رسید و تبدیل به چهارمین استارتاپ پرارزش در آمریکا شد.

گفته می شود که وی ورک در آینده ای نزدیک تبدیل به شرکت سهامی عام می شود، و حتی ممکن است چند کمپانی کوچک تر را نیز خریداری کند.

 

 

۳٫ پالانتیر (Palantir)

ارزش گذاری: ۲۰ میلیارد دلار

مدیرعامل: الکس کارپ

 

 7 استارت آپ موفق جهان را بشناسید

پالانتیر در سال ۲۰۱۶ سرمایه ای ۲ میلیارد دلاری جذب کرد و ارزش آن به ۲۰ میلیارد دلار رسید. ولی علی رغم درآمد ۱٫۷ میلیارد دلاری از قراردادها در سال ۲۰۱۵، به نظر می رسد که پالانتیر هنوز به سوددهی نرسیده باشد.

این استارتاپ داده کاوی به شدت مخفیانه عمل می کند، و در ماه ژوئن گزارشاتی منتشر شد که پالانتیر ۲۲۵ میلیون دلار سهام کارکنان خود را در ازای سکوت آن ها خریداری کرد.

پالانتیر از طرف شعبه سرمایه گذاری خطرپذیر شرکت CIA حمایت می شود و گفته می شود که با دولت کار می کند، به طوری که یک بار در افشاگری های ادوارد اسنودن در مورد جاسوسی دولت آمریکا، به نقش پالانتیر نیز اشاره شد. همچنین گفته می شود که پالانتیر به دولت آمریکا کمک کرد که اسامه بن لادن را پیدا کند، و با استفاده از فناوری تشخیص چهره به پلیس در غربال کردن تعداد بسیار زیادی ویدئو کمک کرد تا بمب گذاران ماراتن بوستون را پیدا کند.

ولی اخیراً پالانتیر با وزارت کار آمریکا دچار مشکل شد، و اتهاماتی به این شرکت وارد شد که فرایندهای استخدامی مهندسان نسبت به آسیایی ها تبعیض قائل می شود. این شرکت موافقت کرد که ۱۶۵۹۴۳۴ دلار حقوق و سهام به کارکنانی که از این موضوع ضربه دیده بودند پرداخت کند.

 

۲٫ ایربی‌ان‌بی (Airbnb)

ارزش گذاری: ۳۱ میلیارد دلار

مدیرعامل: برایان چسکی، مدیر ارشد محصول: جو گبیا، مدیر ارشد فناوری: ناتان بلچارکزیک

 

7 استارت آپ موفق جهان را بشناسید 

ایربی‌ان‌بی استارتاپ کرایه خانه سال ۲۰۱۶ پرچالشی را پشت سر گذاشت، ولی این شرکت همچنان دومین استارتاپ پرارزش در آمریکا است.

ایربی‌ان‌بی در سال ۲۰۱۶ با موانع حقوقی در سن فرانسیسکو و نیویورک مواجه شد، ولی همچنین ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد و سرویس جدیدی به اسم Trips را در ماه نوامبر همان سال ارائه کرد که هدف از آن تبدیل شدن به شرکت خدمات کامل مسافرتی بود.

در ماه مارچ ۲۰۱۷، ایربی‌ان‌بی ۱ میلیارد دلار سرمایه جذب کرد که ارزش این کمپانی را به ۳۱ میلیارد دلار رساند. حالا، ایربی‌ان‌بی ظاهراً قصد دارد به همان روش شرکت اسپاتیفای تبدیل به شرکتی سهامی عام شود.

 

۱٫ اوبر (Uber)

ارزش گذاری: ۶۸ میلیارد دلار

مدیرعامل: دارا خسروشاهی

 

7 استارت آپ موفق جهان را بشناسید

اوبر پرارزش ترین استارتاپ در آمریکا و سراسر جهان است، و از ارزش گذاری رقیب اصلی اش یعنی «دیدی چوکسینگ» تقریباً ۲۰ میلیارد دلار پیشی گرفته است.

این استارتاپ کرایه تاکسی چندین میلیارد دلار در سال های اخیر سرمایه جذب کرده، از جمله سرمایه ای ۳٫۵ میلیارد دلاری از عربستان سعودی و ۲ میلیارد دلار به صورت وام. اوبر در ماه می ۲۰۱۷ اعلام کرد که ۷۰۸ میلیون دلار در سه ماهه اول ۲۰۱۷ ضرر کرده بود، ضرری کمتر از ۹۹۱ میلیون دلار که در سه ماهه پش از آن دچار شده بود.

جدا از مسائل مالی، اوبر با وجود گزارشات تبعیض جنسیتی و آزار جنسی، جدایی برخی از مدیران اجرایی و طرح دعوی حقوقی از سوی ویمو (Waymo)، شرکت خودرو خودران متعلق به گوگل که اوبر را متهم به سرقت فناوری کرد، سال ۲۰۱۷ را پر از چالش سپری کرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *