پلتفرم خود را اضافه کنید

اگر شما هم یک پلتفرم کراودفاندینگ راه اندازی کرده‌اید، یا در حال راه اندازی هستید، به ما اطلاع دهید تا شما را به این لیست اضافه کنیم.

راتا

راتا
نام پلتفرم: راتا

راتا چطوری کار می‌کند؟
اگر جزو دستۀ صاحبان ایده هستید، باید ایدۀتان را به شکل شفاف و روشنی ترسیم کنید، تا برای کسانی که قصدشان حمایت از شما است، معلوم شود قرار است پولشان دقیقا صرف چه کاری شود. و اگر هم جزو دستۀ حامیان هستید توصیه می‌کنیم تا جای ممکن توضیحات مربوط به هر ایده را دقیق بخوانید و بعد انتخاب کنید که برای کدام ایده‌ها می‌خواهید هزینه کنید.
بعد از این اگر هرکدام از ایده‌های طرح شده در راتا، در مدت زمانی که خود صاحب ایده مشخص کرده، بتواند سرمایۀ لازم را از طرف حامیان کسب کند، پول جمع‌آوری شده به صاحب ایده پرداخت می‌شود تا ایده‌اش پیش برود. اما اگر مقدار کمتری از پول لازم برای انجام آن ایده جمع شود، دو حالت پیش می‌آید:
یک. اگر کمپین طراحی شده از نوع «همه یا هیچ» باشد، پول جمع شده به حامیان برگردانده می‌شود تا اگر خواستند آن را برای ایدۀ دیگری صرف کنند، چرا که در این شرایط اگر طراح ایده همۀ پول را نداشته باشد، با بخشی از آن ایده‎اش هیچ پیشرفتی نخواهد داشت.
دو. اگر کمپین طراحی شده از جنس «شناور» باشد، با بخشی از سرمایۀ جمع شده نیز قسمتی از ایده اولیه پیش می‌رود. در این صورت برای پیشرفت همان قسمت از ایده، مبلغ جمع شده به صاحب ایده پرداخت می‎شود.

راتا جای چه پروژه‌هایی است؟
راتا به طور کلی از دو نوع ایده، حمایت می‌کند. نوع اول، اهدا است که پروژه‌های تعریف شده در این بخش معمولا در دسته‌بندی نیکوکارانه و یا فعالیت‌های اجتماعی مثل حمایت از محیط زیست قرار می‌گیرند. حامیان این ایده‌ها، هدفشان تنها اهدای سرمایه‌شان در راستای یک اقدام نوع‌دوستانه بوده و در صورت موفقیت این کمپین‌ها و جمع‌آوری سرمایه مورد نیاز پاداشی برای حامیان راتا در نظر گرفته نخواهد شد.
نوع دوم بخش پاداش است. صاحبان ایده در این بخش، برای حامیانشان پاداشی در نظر می‌گیرند (که معمولا نمونه‌ای از محصول یا نتیجه پروژه است). صاحبان ایده بعد از اتمام پروژه، باید پاداشی را که در آغاز کمپین تعریف کرده‌اند، به پاس قدردانی از حمایت حامیان برای آن‌ها ارسال کنند.
چرا باید راتا را انتخاب کنیم؟
اما راتا به نسبت سایر روش‌های تامین مالی همگانی، چه مزایایی دارد؟
مزایای راتا برای صاحبان ایده:

می‌توانند ایدۀشان را بین تعداد زیادی از مراجعان به سایت و حامیان بالقوه‌شان به‌اشتراک بگذارند.
یک بستر امن برای جمع‌آوری کمک‌های مالی حامیان بالفعل ایدۀشان در اختیار دارند.
از طریق راتا برای قدردانی از حامیانشان، با آنها در ارتباط قرار می‌گیرند.
برای انجام هیچ یک از این خدمات، کارمزدی دریافت نمی‌شود.

مزایای راتا برای حامیان ایده‌ها:

حامیان با شناخت جزئیات هر ایده می‌توانند انتخاب کنند، بخشندگی‌شان در هر زمان نصیب چه ایده‌هایی بشود تا آن‌ها امکان رشد پیدا کنند.
اگر حامیان از ایده‌هایی حمایت کنند که در نهایت به تولید یک محصول (شامل کتاب، کیف، عروسک و ...) منجر شود، صاحب ایده برای قدردانی نمونه‌ای از محصولش را برای حامیانش ارسال می‌کند.
اگر احیانا پول کافی برای پیشبرد یک ایده از نوع «همه یا هیچ» جمع نشد، پول پرداخت شده توسط حامیان، به حسابشان باز خواهد گشت.

ماجرای اسم راتا
«یکی از ایزدان است». این را دهخدا نوشته. بیشتر که جستجو کنید چیزهای دیگری هم به چشمتان می‌خورد. جایی نوشته: «فرشته بخشش است در ایران باستان». که منظور ما هم همین بوده است. «بخشش» کلیدواژه مشترک راتای ما با آن فرشتۀ ایران باستان است که می‌گویند زرتشت آن را به ایرانی‌ها معرفی کرده.
از معنی تحت‌الفظی‌اش که بگذریم، راتا یک سامانه تامین مالی همگانی است. می‌خواهد سرمایه‌های کوچک و بزرگ را به سمت پروژه‌هایی که به یک شکلی خیرش به جامعه می‌رسد، جمع‌آوری و هدایت کند. پروژه‌هایی که گستره‌اش ممکن است از همسایگی ما شروع شود و تا پهنه بزرگی از سرزمینمان را در بر بگیرد.
شما در راتا، یا ایده‌ای دارید و برای انجام آن، به مقداری سرمایه نیاز دارید که ما به شما می‌گوییم صاحبان ایده. یا حمایت‌کننده ایده‌ها هستید که ما شما را با نام حامیان می‌شناسیم. و البته ما هم به عنوان پلتفرمِ اتصال این دو گروه به هم، اسم‌مان راتا است و در کنار شماییم.

آدرس پلتفرم: https://www.ratacf.ir/
تلفن تماس: 02189313161
کمیسیون پلتفرم: نامشخص
وضعیت: فعال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *